Aktualności
![](https://www.mojawies.pl/media/cache/cover_image/images/articles/cover_photos/cb04fb7eafb4e3a66b465c0c0f1e680f.jpeg)
ZAŁOŻENIE IZBY PAMIĘCI KOBIETY WIEJSKIEJ W KRZEMIENICY PRZEZ CZŁONKINIE KGW
W dniu 22 września w Krzemienicy miało miejsce niecodzienne wydarzenie historyczne. Otwarta została Izba Pamięci poświęcona wiejskim kobietom. A zorganizowały tę ,, Izbę” panie zrzeszone w Kole Gospodyń Wiejskich. W uroczystości otwarcia wzięli udział przedstawiciele Samorządu Gminnego i Wiejskiego z panem wójtem Edwardem Dobrzańskim na czele, przedstawiciele organizacji społeczno-kulturalnych z Krzemienicy, nauczyciele i pracownicy Ośrodka Zdrowia. Natomiast 25 września w uroczystości otwarcia wzięły udział krzemienickie panie zrzeszone w Kole Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańcy Krzemienicy. Podczas otwarcia mogliśmy podziwiać Zespól Śpiewaczy KGW z Krzemienicy.
Pomysł, żeby utworzyć Izbę Pamięci związany był z Jubileuszami: 150 lat Kół Gospodyń Wiejskich na ziemiach polskich, 150 lat Kółek Rolniczych i Jubileusz 80-lecia naszego Koła w Krzemienicy. Podczas naszego jubileuszu pani Zdzisława Liebchen pokazała nam bogatą historię koła. 80 lat to obszerna historia. W ciągu tych lat panie zgromadziły wiele pamiątek, dyplomów, zdjęć, nagród, kronik. I to był impuls, żeby utworzyć ,,własny kącik”, aby można tam było zgromadzić cały ten dorobek, by nie uległ zniszczeniu i pokazać go szerszej społeczności, bo takiego miejsca kobiety nie posiadały. Poza tym zdjęcia i dokumenty mają znaczenie historyczne dla mieszkańców wsi i są świadectwem aktywności krzemieniczan niezależnie od ustroju i warunków życia.
Chciałyśmy również, poprzez te zgromadzone tutaj pamiątki zachować i przywrócić pamięć , aby nie umknęła o tych ówczesnych, skromnych kobietach, naszych poprzedniczkach, które tak jak i my dzisiaj tutaj pracowały, prowadziły gospodarstwa, tworzyły rodziny, wychowywały dzieci i jeszcze znalazły czas na pracę w kole Gospodyń Wiejskich i innych organizacjach wiejskich trwale wpisując się w historię wsi i Ojczyzny.
Nam, członkiniom koła szczególnie leży na sercu młode pokolenie. Naszą ambicją jest przekazanie im tradycji regionu i naszej wioski: jak żyli, pracowali ,bawili się , jak wyglądali, jak się ubierali, jak spędzali wolny czas ich przodkowie, jak żyły nasze babcie i mamy. Zorganizowałyśmy dlatego warsztaty muzyczne, podczas których uczymy młodzież śpiewać dawne zapomniane już piosenki i przyśpiewki ludowe oraz pieśni kościelne. Wzmacniamy przez to poczucie wartości u młodzieży, że pochodzą z wioski, która ma się czym pochwalić.
W naszym ,,małym muzeum” zgromadziłyśmy wiele przedmiotów i narzędzi pracy, niektórych już dziś unikatowych, które były wykorzystywane w codziennej pracy gospodyni wiejskiej. Są meble charakterystyczne dla izby wiejskiej, kredens, fotel, stół i krzesło. W starej skrzyni znajdują się odświętne stroje. Ściany izby zdobią obrazy namalowane przez rodzimego artystę Franciszka Frączka ,,Słońcesława”. Mamy twarze kobiet wiejskich z Krzemienicy i akwarele na których artysta namalował wnętrza chłopskich chatSą to wspaniałe, autentyczne dokumenty, które podkreślają historyczność tego pomieszczenia. Ściany zdobią również zdjęcia i dyplomy, których nazbierało się wiele przez te wszystkie lata pracy . Są dwie gabloty. W gablocie ,,Krzemienickie historie” umieszczono wydawnictwa o Krzemienicy naszych rodzimych autorów, a druga gablota to ,,Skarbczyk starej książki” , w niej umieszczone są starsze, historyczne, unikatowe już dziś wydawnictwa. Wspomnę jeszcze o haftach naszych pań hafciarek. Można je podziwiać , bo kilka z nich zawisło na wystawce haftów oraz na ścianach. Mamy również kroniki. Źródło wiedzy nie tylko o kole gospodyń, ale autorka tych kronik pani Teresa Dziedzic pisząc kroniki wplotła w nie dzieje wsi oraz wydarzenia w kraju i na świecie. Warto wspomnieć jeszcze o obrazach znajdujących się na ścianach korytarza prowadzącego do Izby Pamięci. Są to prace skromnej kobiety wiejskiej pani Heleny Gwizdak, która jak to powiedziała jej córka Zofia Cisek,, malowała sercem”. Są to prace głównie o tematyce religijnej. Ale doskonale komponują się z klimatem tej naszej ,,Izby”.
Wybór miejsca , w którym mieści się Izba Pamięci Kobiety Wiejskiej to dawna Szkoła Ludowa, to samo ,,Serce Krzemienicy” W sąsiedztwie przebiega szlak architektury drewnianej ze starym modrzewiowym kościołkiem Św. Jakuba, co podkreśla historyczność tego miejsca i jego ogromną wartość dla mieszkańców Krzemienicy i czyni to miejsce niezwykle ,,urokliwym”. Izba jest usytuowana na pierwszym piętrze z widokiem na podwórze i na wiekową lipę, która wiele widziała, słyszała i była świadkiem wielu wydarzeń.
Założenie Izby Pamięci było możliwe dzięki dofinansowaniu, które uzyskałyśmy z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Pomógł nam również wójt Gminy Czarna pan Edward Dobrzański, dzięki któremu pomieszczenia zostały wyremontowane i wymalowane. Natomiast wyposażenie w sprzęty, narzędzia, pamiątki, eksponaty; wystrój wnętrz-to praca społeczna pań z KGW i mieszkańców Krzemienicy.
Myślę, że ta ,,maleńka salka” jest piękną pamiątką, którą zostawimy naszym następczyniom, a one będą godnie to nasze dzieło kontynuowały, a ideę tego przedsięwzięcia wspaniale oddają słowa, które przytoczę na zakończenie
,,MYŚLĄC O PRZYSZŁOŚCI NIE MOŻEMY ZAPOMNIEĆ O PRZESZŁOŚCI”
Ewa Frączek
Zespół realizujący inicjatywę,, Założenie Izby Pamięci Kobiety Wiejskiej”
Krystyna Guzek
Ewa Frączek
Maciej Wypyski
Piotr Skrobacz
Błażej Burkacki
Krzysztof S. z Koło Gospodyń Wiejskich w Krzemienicy-"Krzemieniczanki"
Gall Anonim
wspaniała inicjatywa, gratulacje
4 paź 2016, 10:28:39
Barbara O. z Koło Gospodyń Wiejskich Bodzanowo Drugie
Super pomysł-pozdrawiamy:)
4 paź 2016, 10:54:20