Kulinaria
XX.jubileuszowa edycja ogólnopolskiego Konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionu"
Rok przerwy 2020 spowodowała pandemia i ogromna niewiadoma. Ten rok 2021 dla organizatorów był także wielką niewiadomą, ale udało się. Pierwszego sierpnia w Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie odbyła się Jubileuszowa XX. edycja ogólnopolskiego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-smaki Regionów”. Konkurs był w dwóch kategoriach. Pierwszy to najlepszy produkt żywieniowy regionalny i tradycyjny, drugi najlepsze danie i potrawa regionalna i tradycyjna. Konkurs w tym roku był podzielony na dwie grupy, aby dostosować się do obostrzeń pandemii. Produkty wystawiane były w dużym namiocie, natomiast dania w budynku głównym. W imprezie Produktów Tradycyjnych brały udział członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z województwa Śląskiego, producenci Gospodarstw agroturystycznych, wystawcy gastronomiczni. Koło Gospodyń Wiejskich „Strażniczki Tradycji” z Pisarzowic uczestniczyły po raz trzeci we wspaniałym Konkursie bogatym w bogactwo i różnorodność kuchni regionalnych. Wystawiały m.innymi; napój ziołowy zrobiony z kwiatów czarnego bzu, mięty pieprzowej i mniszka lekarskiego, miodek z mniszka lekarskiego „Mniszkulka”,placek rabarbarowy i wieprzowina w jałowcu i czosnku niedźwiedzim. Wieprzowina w jałowcu i czosnku niedźwiedzim otrzymała wyróżnienie w kategorii produkt i przetwory pochodzenia zwierzęcego.
Jarmarkowi w Parku Chorzowskim towarzyszyły wspaniałe imprezy towarzyszące. Można było uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez Michała Bałazy-kucharza, ambasadora Kulinarnego Polski, juror Polskich i międzynarodowych konkursów kulinarnych. Można było brać udział w wyrabianiu pierogów i podpłomyków, a także warzenia różnych gatunków piwa i prezentacji leśnej bimbrowni. Na scenie wystąpiły zespoły folklorystyczne i muzyczne. Wystąpiła zaprzyjaźniona z ZR”Pisarzowianki”,Kapela z Naszego Miasteczka z Leszczyn Czerwionki.
Organizatorem centralnym Konkursu odbywającego się pod Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałków poszczególnych Województw jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego w partnerstwie ze Związkiem Województw RP i Ośrodkami Doradztwa Rolniczego. Partnerami merytorycznymi i organizacyjnymi finałów konkursu w regionach są urzędy marszałkowskie i wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Powołane są dwie komisje konkursowe pracujące na szczeblach regionalnych; jedna zajmująca się lokalnym i regionalnym produktem żywnościowym, druga zajmuje się daniami i potrawami regionalnymi. Ponadto powołana jest Kapituła Krajowa, która przyznaje statuetki „PERŁA” produktom i daniom wybranym spośród nominowanych w czasie finałów na szczeblu regionalnym z 16-tu województw, które razem z nagrodą „Klucz do Polskiej Spiżarni”, będą wręczane na Wielkim Finale Konkursu w Poznaniu.
CDN fotografii nastąpi
Cecylia P. z Koło Gospodyń Wiejskich Pisarzowice