Kulinaria

WOJEWÓDZKI KONKURS - SMAKI GĘSINY
Trzecie miejsce zajęła gęsina korytnicka podana na sałatce z kapusty kiszonej z ziemniakami przyrządzona przez „Korytniczanki” z powiatu jędrzejowskiego.
Aż trzynaście sposobów na przyrządzenie gęsi zaprezentowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich, w niedzielę w Rakowie, gdzie odbył się wojewódzki konkurs na najsmaczniejszą potrawę z tego ptaka.
Panie prezentowały swoje wyroby na pięknie zastawionych stołach, na widok każdego z dań gościom ciekła ślinka. I zdradzały przepisy kulinarne. - My z Korytniczanek, znamy się od dziecka, bo wspólnie... pasłyśmy gęsi - mówi Małgorzata Kukuryk. - U nas na stołach gęsina była od zawsze. Podawało się ją na sałatce zrobione z ugotowanych ziemniaków, kiszonej kapusty i cebuli. To wszystko się kroiło w kostkę i mieszało z sosem, który wypłynął z upieczonej gęsi i na to kładło się kawałek mięsa. Pyszności – zachwala.
Komisja konkursowa pierwsze miejsce przyznała Gąsce w opatowskim wydaniu przygotowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich „Kalinka” z Opatowa. Drugą lokatę zajęła Gęsina faszerowna cielęciną, bakaliami, jabłkami na kopytkach przygotowana przez „Życinianki” z powiatu kieleckiego, a trzecie Gęsina korytnicka podana na sałatce z kapusty kiszonej z ziemniakami przyrządzona przez „Korytniczanki” z powiatu jędrzejowskiego. Po wyłonieniu zwycięzców konkursu goście mogli próbować dania. Podczas imprezy degustowano także żołądki gęsie przygotowane przez organizatorów, był barszczyk z zieleniatkami, pierogi oraz ciasta. Imprezę umiliły występy artystyczne miejscowych zespołów ludowych jak Wincentowianie, Rakowskie Fijołecki, Życinianki, Chór Chorał oraz Kapela Łysogórska.
AUTOR - ECHO DNIA
„Korytniczanki” przygotowały gęś na kapuście kiszonej z ziemniakami. To przepis, który w Korytnicy istnieje od pokoleń. Kiedyś ziemniaki parowano w parnikach. Wtedy brało się parę ziemniaków i kroiło w kostkę, w każdym domu była też kapusta kiszona, więc surową się wycisnęło z nadmiaru soku i też pokroiło w kostkę. Do tego dodano dwie cebulki drobno posiekane. Doprawiało się tylko solą i pieprzem. Jak gęś się już upiekła zalewało się tą sałatkę gorącym tłuszczem z tej gęsi. Jak była za zimna można było trochę podgrzać .
Malgorzata K.
Malwina W.
Artykuł pełen smakowitych dań! Serdecznie gratuluję laureatkom z takimi umiejętnościami kulinarnymi. Nic tylko pozazdrościć ;)
16 lis 2017, 10:48:58
Gabriela L. z Koło Gospodyń Wiejskich Wieszkowianki -Wieszki
Gratulacje,może jakiś przepis z tych smakołyków
16 lis 2017, 10:49:08