Aktualności

Wieniec Dożynkowy u nas zwany Kopką
Ponieważ w całym Kraju obchodzone są Dożynki chcę napisać o naszym Wieńcu Dożynkowym zwany u nas Kopką. Robimy zawsze tradycyjny- no prawie zawsze jak nakazuje zwyczaj w krakowskim.
Podstawą wieńca jest koło ,dawniej robione z wikliny obecnie z prętów drutu. Na kole osadzone są dwa kabłąki na krzyż . Kopka powstaje poprzez oplecenie szkieletu konstrukcyjnego. Zgodnie z tradycją wszystkie elementy łączone są ze sobą za pomocą lnianych sznurów i nici. Ramiona wieńca i inne części konstrukcyjne oplata są kłosami zbóż. Wieniec zawiera każde zboże jakie rośnie w polu. Ozdabiamy żywymi kwiatami, ziołami, owocami, warzywami, wstążkami itp. Niektórym z tych elementów przypisuje się dodatkową symbolikę i tak; kwiaty symbolizują radość a wstążki powiewające na wietrze swobodę. Ważnym elementem jest zwieńczenie całej formy, najczęściej poprzez umieszczenie na jej szczycie symboli religijnych lub państwowych takich jak: krzyż, czy orzeł. Jako ciekawostkę powiem że w dawnych czasach na wierzch kopki przywiązywano żywego koguta. Jeżeli kogut wesoło piał ,była to wróżba dobrych plonów w roku przyszłym, jeżeli był smutny była to zapowiedź nieurodzaju. Do środka kopki wkładamy bochen chleba i owoce .Na czerwonych nitkach wiążemy orzechy..
W jednym roku nie przewidziałyśmy ,że po opleceniu zbożem wieńca dożynkowego nie wyniesiemy go przez drzwi . Musiałyśmy użyć fortelu. Oto niektóre z nich:
Barbara Maria P. z KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W KARNIOWICACH
Gall Anonim
wieńce wspaniałe! Bardzo dziękujemy za ciekawy artykuł, jesteście Panie skarbnicą wiedzy na temat ludowych zwyczajów.
1 wrz 2016, 20:07:31