Talenty i pasje
WIELKANOCNE I BOŻONARODZENIOWE ARCYDZIEŁA
WIELKANOCNE I BOŻONARODZENIOWE ARCYDZIEŁA
Na Kurpiach jest zwyczaj wicia palm do kościoła na Palmową Niedzielę. Każda Kurpanika własnoręcznie robi kwiaty z kolorowej krepiny, a później bierze pręt z leszczyny, zielone roślinki np. bukszpanu czy jałowca i oplata tym patyk wplatając kwiaty. Im bardziej misternie wykonane kwiaty, tym palma będzie piękniejsza i godna uwagi.
W 1969 roku ksiądz proboszcz ze wsi Łyse ogłosił pierwszy konkurs palm. Tradycyjne sposoby zdobienia palm przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Dotrwały do dziś.
Od kilku lat nasze koło postanowiło brać udział w konkursie na najładniejszą palmę. Koleżanki przychodziły już miesiąc wcześniej przed Palmową Niedzielą i robiły kwiaty. W ostatnim tygodniu przynosiły zielone gałązki bukszpanu i jałowca, długi patyk-ok. półtora metra wysokości- i wiły palmę. Jałowiec kłuje, więc czasami musiały zakładać rękawice.
W 2014 roku nasza palma zajęła trzecie miejsce i otrzymała pięćset złotych nagrody. W 2015 roku zajęła drugie miejsce i sześćset złotych nagrody. Zrobiłyśmy też wtedy palmę dla p. prezydentowej Barbary Komorowskiej, którą delegacja zawiozła do pałacu prezydenckiego. W 2016 roku otrzymaliśmy wyróżnienie.
Oprócz palm malujemy jajka. Są to tzw. pisanki wielkanocne. Najpopularniejsza jest technika malowania woskiem. Inna, to drapanie jakimś ostrym narzędziem. Jeżeli ktoś ma uzdolnienia plastyczne, to spod jego ręki wyjdą prawdziwe cacka-dzieła sztuki. My przed świętami wielkanocnymi zawsze próbujemy swoich sił w malowaniu. Czuwa nad nami koleżanka Jadzia. Jest twórczynią ludową. Przejęła zdolności po swoich przodkach: babci i mamie. Zajmujemy się również koronką i haftem. To potrafi robić wiele koleżanek. Wymieniamy się tylko wzorami. Później nasze prace idą na wystawę- kiermasz, który jest organizowany dwa tygodnie przed Palmową Niedzielą.
Przed świętami zaś Bożego Narodzenia dziergamy szydełkiem aniołki, bombki, gwiazdki i różne rzeczy związane z tymi świętami. W kościele wszystkie choinki przystrojone są naszymi pracami. Żłóbek z Panem Jezusem, aż lśni od ich bieli. Zawsze są tłumy ludzi podziwiających nasze arcydzieła, a Jezusek cieszy się, że ma tyle „owieczek” wokół siebie.
Tekst: Janina Gosiewska
Zdjęcia: Jadwiga Niedźwiedzka, Janina Gosiewska
Teresa C. z Koło Gospodyń Wiejskich "Wesołe Nutki" w Kadzidle