Aktualności
Spotkanie w gronie tysięcy kobiet
Gospodynie z całej Polki kolejny, już 13 raz odwiedziły Licheń. Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z terenów wiejskich to już nasza rodzima tradycja. Powspominajmy!
To było spotkanie pełen niespodzianek, wzruszeń i radości. Pogoda dopisała, panie z Kół Gospodyń Wiejskich licznie zjechały i zaprezentowały swoje lokalne tradycje, wyroby rękodzielnicze i kulinarne pyszności.
- Każde z naszych spotkań jest inne - mówi Wandą Waleriańczyk, pomysłodawczyni zjazdów i szefowa Stowarzyszenia Polska Gospodyni. - Ale z roku na rok widać pewną tendencję. O wiele więcej kobiet przyjeżdża do nas w niedzielę niż pierwszego dnia, który ma bardziej jarmarkowy charakter. Te potrzeby duchowe znacznie dominują. Kobiety przyjeżdżają z prośbami i intencjami, modlą się wspólnie.
A w soboty, pierwszego dnia zjazdu życie tętni różnego rodzaju rozrywkami, koncertami i innymi przedsięwzięciami. Do licheńskich tradycji zjazdu należą już konkursy kulinarne, wokalne i rękodzielnicze. W tym roku Koła Gospodyń Wiejskich brały udział w konkursach kulinarnych na potrawy, których wspólnym elementem była wiśnia we wszystkich odsłonach. W zmaganiach konkursowych brało około 20 Kół Gospodyń. W tej kategorii najlepsze było KGW Książenice wygrywając starcie na smaki pieczenią w sosie wiśniowym. Drugie miejsce zajęły panie z KGW Bracholina z zamarynowanymi udkami kaczymi w sosie wiśniowym. Gospodynie z KGW z Łuszcewa podały jurorom filet z kurczaka w wiśniowym sosie i zdobyły trzecią nagrodę.
Najpiękniejsze stoicko zaprezentowały panie z KGW Mniszki, w tej kategorii drugie miejsce zdobyły gospodynie z KGW Gęsin, trzecie było KGW Książenice.
Kolejne konkursowe starcie dotyczyło słodkości i wypieków. Tutaj mistrzyniami okazały się panie z KGW Wygoda z ciastem za wiśniową chmurką. Mus chałwowy z wiśnią autorstwa KGW Preczów i smakowity zawrót głowy z wiśnią KGW Rąbczyn zajęły ex aequo drugie miejsce, trzecie były gospodynie z KGW Dziarskie Zyranie z Brzezinek z sernikiem z wiśniami.
Najlepsza nalewkę zrobiły gospodynie z KGW z Preczowa, drugia w tej kategorii była nalewka Małgorzaty Bejmy pracownicy Urzędu Gminy w Wągrowcu, trzecie miejsce zajęła nalewka KGW Honoratka z gm. Ślesin.
Mistrzyniami rękodzieła zostały okrzyknięta gospodynie z KGW z Górki Lubartowskiej . Panie pokazały jurorom swoje szydełkowe dzieła. Drugie miejsce zajęła ludowa twórczyni Agnieszka Radomska z Czarnocina, trzecie miejsce zdobyła twórczość warsztatów terapii zajęciowej z Wągrowca.
W Lichenu nie mogło zabraknąć również muzyki, śpiewu i tańca. W tej kategorii najlepszy był zespół KGW Żeliszowianie , drugie miejsce zajął zespół 30+ z Czarnocina z trzecie zespół Wesółka z KGW Stadło.
- Jak co roku działo się bardzo dużo - dodaje Wanda Waleriańczyk. - Dopełnieniem wszystkich wydarzeń było narodowe czytanie „Nad Niemnem”, w które zaangażowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Licheniu. To współgrało z naszym spotkaniem odnosząc się do wsi, folkloru i patriotyzmu.
Niedziela była pełna kolorów i wzruszeń. Spora grupa gospodyń na poranny spacer różańcowy założyły regionalne stroje ludowe.
- Korowód, w którym poszły był bardzo długi i przepiękny – dodaje pomysłodawczyni zjazdów. - Msza z piękną oprawą muzyczną poruszyła wszystkich zebranych. Ta część zjazdu rozwija się najmocniej. To modlitwa i sanktuarium jest naszym najważniejszym punktem programu.
Gospodynie pożegnały się we wspaniałej, jak co roku atmosferze i obiecały, że znowu za rok spotkają się w Licheniu.
- Po prostu nie wyobrażają sobie nie przyjechać kolejny raz – dodaje pani Wanda. - To nas bardzo motywuje do działania i organizacji kolejnych takich wydarzeń.
A moc tych spotkań jest ogromna.
- Moc jest w kobietach, a są ich tu co roku tysiące – dodaje pani Wanda. - Jedynie w czasie pandemii spotkania odbywały się w mocno okrojonym składzie. Ale magia tego miejsca, magia Lichenia jest ogromna.
Redakcja mojaWieś ..