O nas
Nasza historia.
,, Panie ze Stasiówki siły połączyły zebrały sie w straży, koło założyły.
KGW Stasiówka świetne są to panie, takich kobiet nie ma nawet w całej gminie.
Nie ma w całej Gminie, nie ma w okolicy, jak dobrze poszukać nie ma i w stolicy.
Nie ma w okolicy nie ma w całej gminie, daleko by szukać gdzie Stasiówka słynie.
Pieką baby pieką, pyszne torty ciasta, niech sie przy nich schowa i cukiernia z miasta.
Pieką i gotują, potrawy szykują, tu najlepiej w świecie pierogi smakują.
Pieką i gotują, i pisują wiersze, jeden Pan Bóg wie co wymyślą jeszcze.''
Autor - Anna Kopala KGW Stasiówka
Koło Gospodyń Wiejskich w Stasiówce powstalo w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia pod patronatem Spółdzielni Kółek Rolniczych. KGW prowadziło w tym czasie szeroką edukację z zakresu gospdarstwa domowego. Organizowano kursy gotowania, kroju i szycia, haftu, pokazy żywieniowe, pogadanki i wycieczki edukacyjne oraz organizowało zabawy taneczne. Zajmowało się dystrybucją drobiu. Pierwszą przewodniczącą była pani Stanisława Siop. Jej następczyniami były Jadwiga Kipa, Zofia Nykiel i Bożena Babicz. W latach tych nie było zwyczajem prowadzenia kronik, prowadzono jedynie protokoły sprawozdawcze. Jego historię znamy tylko z relacji pań należących w tych latach do KGW. Czas płyną, struktury państwa się zmieniały, zmieniały się również niektóre zadania koła.
Od roku 1997 stery w kole przejęła pani Zofia Siop. Koło liczyło w tym czasie ok. 40 członkiń. Nadal zajmowało się szkoleniami, kursami w zakresie gastronomii, wypożyczaniem naczyń kuchennych, uczestniczyło w wycieczkach edukacyjno-integracyjnych. Co 2 miesiące w kole odbywały się zebrania na których panie gotowały z nowych przepisów oraz omawiały sprawy bieżące.
Pod przewodnictwem pani Krystyny Panyło która była specjalistą ds.przedsiębiorczości, wiejskiego gospodarstwa domowego i agroturystyki. Z Ośrodkiem Doractwa Rolniczego (ODR) koło działało prężniej. Pani Krysia cieszyła się dużym szacunkiem i zaufaniem. Była dobrą organizatorką, toteż w czasie jej kadencji koło wyjeżdzało na wycieczki, konkursy, szkolenia w celu kultywowania tradycji naszego regionu.
Dziś nasze koło aktywnie współpracuje z Urzędem Gminy Dębica, CKiB, ODR, włącza się w organizację uroczystości religijnych, kościelnych i wydarzeń z życia parafi i wsi. Swą pracą i umiejętnościami wspieramy wszelkie akcje charytatywne np. udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy poprzez przekazanie naszych wyrobów cukierniczych na loterie fantową. Dorobek naszej pracy odzwierciedlają liczne dyplomy, wyróżnienia i nagrody.Wyróżnieniem są również wyjazdy na których reprezentujemy Gminę Dębica.
Obecnie koło liczy 20 członkiń w tym aktywnie działa 10 na które można zawsze liczyć i polegać. Jesteśmy otwarte na nowe członkinie chcące coś zrobić dla dobra lokalnej społeczności. Na prośbę Wójta Gminy nasze koło nie przeksztaciło się w stowarzyszenie by również w nazwie zachować tradycję.
Za trud i wysiłek włożony na rzecz zachowania kultury i tradycji, kształtowanie w rodzinnych domach i środowisku postaw moralnych, za bezinteresowną działalność nierzadko kosztem własnej rodziny i wolnego czasu serdecznie dziękuję.
Kronikarz KGW Stasiówka
Katarzyna Mądro
Zofia S. z Koło Gospodyń Wiejskich Stasiówka
Gall Anonim
Piękna historia Koła
31 mar 2016, 18:26:43
Renata P. z Stowarzyszenie "Zasowianki"
Pozdrawiam miłe Panie ze Stasiówki. Fajnie ,że powiększa się liczba kół z naszego powiatu w moimkgw. My też jesteśmy całkiem, całkiem tylko brakuje nam tak wspaniałej poetki. Chętnie zaadoptuje. Pozdrawiam i czekam na dalsze wiersze, bo są świetne.
2 kwi 2016, 19:27:45
Zofia S. z Koło Gospodyń Wiejskich Stasiówka
Dziękujemy bardzo :)
3 kwi 2016, 15:06:37