Aktualności
NARODOWE CZYTANIE ,,WESELA” STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO
W dniu 2 września 2017 r. w Izbie Pamięci Kobiety Wiejskiej w Krzemienicy miało miejsce niecodzienne wydarzenie - ,,Narodowe Czytanie 2017".Odbyło się ono w całym kraju z udziałem Pary Prezydenckiej - Pana Prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonkipani Agaty Kornhauser – Dudy. Lekturą, która została wybrana do kolejnego Narodowego Czytania było arcydzieło Stanisława Wyspiańskiego pt. ,,Wesele”. Pan Prezydent 20 czerwca wystosował list do Polaków:,,Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Wesela”, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda”Odpowiadając na ten apel postanowiłyśmy w naszym kobiecym gronie zaangażować się w tę ogólnopolską inicjatywę. Współdziałając z Panem Wójtem, Ośrodkiem Kultury oraz Biblioteką Gminną zorganizowałyśmy spotkanie w naszej Izbie Pamięci, które wzbudziło duże zainteresowanie naszej lokalnej społeczności.
Co zadecydowało o tym, że wybrałyśmy naszą Regionalną Izbę jako miejsce tego niezwykłego spotkania.?
Izba Pamięci znajduje się w dawnej Szkole Ludowej założonej w 1889 roku przez Towarzystwo Szkoły Ludowej,na czele którego stał Adam Asnyk. I to spotkanie pozwoliło nam przypomnieć sobie historię tego miejsca. Do tego Towarzystwa należał autor wybranego dzieła do czytania Stanisław Wyspiański. Również główny bohater dramatu, sprawca całego zamieszania opisanego w dramacie - Lucjan Rydel,człowiek starannie wykształcony, syn rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego zakładał Szkoły Ludowe. Jego zaślubiny z wiejską dziewczyną Jadwigą Mikołajczykówną stanowiły tło do wydarzeń opisanych w ,,Weselu” .
Akcja ,,Wesela” toczy się w Izbie Bronowickiej . I to nasze maleńkie pomieszczenie przypomina nam tę Izbę. Jest tutaj autentyczna skrzynia ze strojami , są gorseciki, chusteczki, koroneczki, jest czapka z pawimi piórami, jest chłopska sukmana, są meble, takie jak w izbie opisanej przez mistrza Wyspiańskiego.Na ścianach wiszą obrazy, wprawdzie nie Matejki , ale również artysty - malarza ,, Słońcesława", który namalował autentyczne wnętrza chat wiejskich z tego okresu.
I wreszcie mamy w Krzemienicy również ,,Wesele”, wprawdzie nie Wyspiańskie, ale Krzemienickie. Rozsławia ono naszą wieś nie tylko w kraju, ale również poza granicami Polski. Przekazuje tradycje i zwyczaje weselne poprzez śpiew, muzykę , tańce, stroje i obrzędy weselne.
Nasza wieczornica rozpoczęła się krótkim wprowadzeniem w epokę, w której dzieje się akcja Wesela. Dokonał tego Maciej Wypyski, nauczyciel historii i pasjonat historii. Przedstawił również życiorys Stanisława Wyspiańskiego. Podkreślił, żeten twórca to czwarty wieszcz wśród naszych znamienitych pisarzy i poetów. Natomiast Józef Frączek wprowadził nas w treść dramatu. Omówił poszczególne akty i bohaterów. Podkreślił, że akt I to wydarzenia na weselu Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Toczą się luźne rozmowy i dialogi między gośćmi , jak to na weselu. Akt II to akt postaci symbolicznych i symboli, z których najważniejszy to złoty róg darowany Jaśkowi.Akt III przedstawia zryw niepodległościowy, który chociaż w Weselu kończy się tragicznie, to widać było, że zbliżał się pewien historyczny przełom, który już wszyscy przewidywali. Polska za kilkanaście lat odzyskałaniepodległość.
Treść utworu i jej bohaterów podkreślała prezentacja multimedialna, którą przedstawił pan Michał Lęcznar z Biblioteki Gminnej w Czarnej. Były autentyczne zdjęcia bohaterów, zdjęcia obrazów Matejki, fragmenty filmu, zdjęcia obrazów Wyspiańskiego.
Po wprowadzeniu przeszliśmy do czytania fragmentów utworu z podziałem na role. Aktorzy, którzy czytali ,,Wesele” wcielili się w następujące postacie:
- Poeta I - sekretarz Gminy Ewa Panek
- Poeta II - Paulina Dec
- Poeta III - Maria Barnat
- Kacper - sołtys wsi Krzemienica Wincenty Morycz
- Pani Młoda - Karina Guzek-Buk
- Pan Młody - Bartłomiej Buk
- Czepiec - Zenon Buk
- Stańczyk - Józef Buk
- Dziennikarz - Mieczysław Rejman
- Gospodarz I - Wojciech Lelek
- Gospodarz II - Waldemar Buk
- Gospodyni - Helena Wełnic
- Wernychora - Kazimierz Balawender
- Jasiek - Mirosław Pelc
- Chochoł - Leszek Jabłoński
- Rycerz - Marcin Welc
- Isia - Karolina Kramarz
- Haneczka - Nikola Kramarz
Podczas tej inscenizacji teatralnej ,,Wesela"wystąpił również chór Koła Gospodyń Wiejskich, który na tę okoliczność przygotował pieśni z tego okresu. Akompaniował Józek Pelc na harmonii, towarzyszyła mu Ania Nowak na skrzypcach.
Na zakończenie wieczoru wszyscy zebrani odśpiewali pieśń,, Jak długo na Wawelu”, następnie przewodnicząca KGW pani Krystyna Guzek zaprosiła wszystkich gości na tradycyjny kołacz weselny.
W Izbie Pamięci Kobiety Wiejskiej jest pamiątkowa pieczęć przesłana przez Kancelarię Pana Prezydenta, którą można na pamiątkę odbić na egzemplarzach ,,Wesela”.
Myślę, że to spotkanie dostarczyło zebranym wiele radości, a dla nas organizatorów było to wielkie przeżycie artystyczne i wielka odpowiedzialność.
Dziękuję wszystkim za zaangażowanie się w to niezwykle ważne wydarzenie dla Polaków jakim było ,,Narodowe Czytanie 2017”, które rozpoczyna obchody 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości przypadające w 2018 roku.
Ewa Frączek-Izba Pamięci w Krzemienicy
Krzysztof S. z Koło Gospodyń Wiejskich w Krzemienicy-"Krzemieniczanki"