Kulinaria
Moje ulubione - dwukolorowy blok bakaliowy Doroty
Dwukolorowy blok z bakaliami
Przepis pochodzi z kursy pieczenia i gotowania , który odbył się w Rogach w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Najpierw należy przygotować formę keksówkę. Wyłożyć papierem do pieczenia i obłożyć boki i spód waflem.
Następnie w miseczkach przygotować pokrojone galaretki i bakalie jakie się lubi ( orzechy, rodzynki, migdały, suszone morele itp.), mogą tez być pokrojone praliny. Najlepiej wymieszać je sobie w 3 miseczkach. Rozpakować 3 małe paczki biszkoptów.
Potrzebne są 2 takie garnki aby na nich położyć 2 miski. Do garnków wlewamy wodę i stawiamy na malutkim ogniu. Jak woda leciutko wrze na garnkach stawiamy miski. Woda w żadnym razie nie może sięgać misek. One muszą stać na parze. Do każdej miski wkładamy twardą margarynę ( w oryginalnym przepisie jest oma lub ceres) i 20 dag cukru pudru. Kiedy się roztopią:
- do jednej miski wsypujemy 2 budynie czekoladowe i 2 łyżki kakao
- do drugiej miski 2 budynie śmietankowe i 2 łyżki z trzeciego budyniu
Teraz mieszamy tak długo aż nie będzie wyczuwalny smak surowego budyniu.
Kiedy będzie to utarte wbić po 2 jaja do każdej miski. Na ten moment można miski zdjąć z gazu, żeby mieć pewność , że jaja nam się nie zetną.
Miski znów na garnki z wodą i mieszamy tak długo aż nie będzie wyczuwalny smak surowych jaj i masy błyszczą. Jednocześnie stały się gęste.
Teraz do keksówki ½ masy żółtej , na to luźno biszkopty, między biszkopty galaretka, na to 1 miseczka bakalii. Następnie 1/2 masy ciemnej i biszkopty, galaretki i 2 miseczka bakalii. I znów masa jasna i to samo i 3 miseczka bakalii. Na to masa ciemna. Na to położyć wafel i obciążyć. Pozostawić do zastygnięcia.
Po wyjęciu z formy można polać roztopioną czekoladą i udekorować.
Ilość pracy rekompensuje smak i przyjemność dla podniebienia.
Zofia W. z Koło Gospodyń Wiejskich w Rogach