O nas

Koniczynki Historia
Koło Gospodyń Wiejskich w Bobowie zostało założone w 1946 r. Pierwszą przewodniczącą była Stanisława Neumann. Działalność p. Stanisławy nie została udokumentowana. W latach 1948 – 1956 pełniła funkcję sołtysa wsi Bobowo.Od 1955 r. przewodnictwo objęła Apolonia Piontek, która była nauczycielką Szkoły Podstawowej w Bobowie.
LATA 1955-1960
Pierwsze lata działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie koncentrowały się w szczególności na następujących zagadnieniach:
Rozbudowa szeregów Koła
W tych latach liczebność Koła wzrosła o 47,7%.
Ogródki kwiatowe
W ramach prowadzonej akcji Estetyzacja Wsi członkinie Koła postanowiły założyć przed każdym domostwem ogródek kwiatowy. W wyniku tej działalności zlikwidowano drewniane, walące się ogrodzenia ogródków przydomowych, zastępując je siatkami drucianymi, zakupiono 200 krzewów róż i innych roślin ozdobnych, a w szczególności zobowiązano się do utrzymywania ogródków w czystości oraz do niszczenia chwastów.
W okresie 2-3 lat wygląd wsi zmienił się całkowicie. Przyjeżdżający i odwiedzający Bobowo nie poznawali zagród, które tonęły w kwiatach i żywopłotach, a indywidualne rozwiązania stosowane przez poszczególne gospodynie czyniły wieś malowniczą i kolorową.
- Brawo Gospodynie -
Czytelnictwo
Z inicjatywy Wydziału Oświaty Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Starogardzie Gd. w 1956 r. powstał w ramach działalności Koła Gospodyń Wiejskich Zespół Czytelniczy. Zespół, skupiający początkowo 25 członkiń, zajmował się przede wszystkim propagowaniem dzieł zaliczanych do tzw. literatury pięknej, ale nie stroniono również od literatury fachowej - rolniczej szczególnie z dziedziny chowu trzody chlewnej, owiec i drobiu. Zajęcia początkowo odbywały się w mieszkaniach prywatnych, a następnie w bibliotece wiejskiej. Zespół Czytelniczy prowadziła przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie, Apolonia Piontek, która jednocześnie dokonywała doboru poszczególnych pozycji. Początkowo były to utwory łatwe, proste, niekiedy śmieszne, ale później sięgano również po dzieła Sienkiewicza, Prusa, Orzeszkowej, poezje Mickiewicza, Konopnickiej i tym podobne. Czytelnictwo satysfakcjonowało wszystkich – gospodynie przychodziły z rodzinami, w zespole skupiała się młodzież, a głos Apolonii Piontek słychać było niekiedy do późnych godzin nocnych.
W dniu 20 lutego 1958 r. działalność Zespołu Czytelniczego Koła Gospodyń Wiejskich była wizytowana przez Kazimierza Kowalskiego, kierownika Referatu „Oświata dla Dorosłych”. Ocena wypadła pomyślnie i Zespół Czytelniczy został zaliczony do licznych miniośrodków propagujących wiedzę, oświatę i kulturę.
Hodowla drobiu
Członkinie Koła w celu zwiększenia dochodowości swoich gospodarstw, a także zabezpieczenia bardziej urozmaiconego żywienia rodzin - podjęły się prowadzenia indywidualnej hodowli drobiu. Zainteresowanie było duże, co spowodowało nawiązanie kontaktu z wylęgarnią piskląt w Starogardzie Gd, gdzie lokowano zamówienia na pisklęta, a także gdzie składano zapotrzebowania na udzielanie fachowych porad z dziedziny tejże hodowli. Inauguracyjny wykład na temat: „ Jak powinien wyglądać kurnik oraz jak należy karmić drób?” wygłosił w dniu 21 marca 1958 r. instruktor do spraw chowu drobiu p. Landowski (imię nie zostało wpisane w kronice).
Opieka nad dziećmi
Zgodnie z planem działalności, członkinie Koła przejęły inicjatywę w zakresie opieki nad dziećmi. Opieką objęto dzieci szkoły podstawowej, a formy tej opieki były następujące:
- współdziałanie w organizowaniu uroczystości szkolnych,
- organizowanie obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka, Dnia Matki i Choinki Noworocznej,
- zabezpieczanie w okresie zimowym gorących napojów,
- współdziałanie w zakresie postępów w nauce, zachowaniu oraz dbanie o właściwe warunki nauki poszczególnych dzieci.
Efektem tej inicjatywy były także półkolonie letnie zorganizowane przy udziale miejscowych nauczycieli i Koła Gospodyń Wiejskich, które miały z jednej strony zabezpieczyć dzieciom godziwą rozrywkę i zabawę, a z drugiej odciążyć rodziców w gorącym okresie żniw od sprawowania funkcji opiekunów.
Uśmiech dziecka oraz zadowolenie rodziców były dla członkiń Koła najlepszym podziękowaniem za to pożyteczne działanie.
LATA 1961-1965
Ten okres działalności charakteryzował się podejmowaniem następujących inicjatyw:
Kurs kroju i szycia
35 członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie pod okiem p. Iwaszkiewicz (imię nie zostało wpisane do kroniki) ze Starogardu Gd. poznawało podstawowe tajniki kroju i szycia odzieży lekkiej dla dorosłych oraz bielizny i odzieży dla dzieci. Kurs cieszył się wielkim powodzeniem, a inicjatywę jego zorganizowania uznano za celową i pożyteczną.
Cukier krzepi
To inicjatywa Koła, w ramach której w 1962 r. 6 członkiń podjęło z Państwowego Funduszu Ziemi po 0,5 ha z przeznaczeniem pod uprawę buraka cukrowego. Praca była bardzo ciężka, ale gospodynie sprostały zadaniu, a zbiory dopisały. Komisja z Warszawy kontrolująca omawianą działalność złożyła na ręce przewodniczącej Koła gratulacje i podziękowanie za pracę gospodyń.
Kurs cukierniczy
30 członkiń poznało podstawowe zasady przygotowywania oraz wypieku różnego rodzaju ciast. Kurs obsługiwany był przez cukiernika p. Megger (imię nie zostało wpisane do kroniki) ze Starogardu Gd., który na zakończenie kursu zorganizował wspólnie z uczestniczkami kursu – kiermasz ciast połączony z degustacją.
Czyn gospodyń
W 1964 r. gospodynie zobowiązały się do wykonania w czynie społecznym remontu korytarza prowadzącego do kuchni w Szkole Podstawowej. Remont wykonano ku zadowoleniu kierownictwa szkoły, personelu kuchennego, dzieci, a także samych gospodyń.
Grzeczność na co dzień
„Grzeczność na co dzień” to tytuł wygłoszonej dla Koła prelekcji, która zapoznała gospodynie z podstawowymi zasadami prawidłowego zachowania się przy stole, w gościnie, w kontaktach z osobami starszymi, w postępowaniu z przedstawicielami władzy, a także w społeczności. Po wygłoszeniu prelekcji gospodynie uznały, iż w ich postępowaniu, a także w postępowaniu członków ich rodzin słowa:
proszę, dziękuję i przepraszam
muszą być słowami powszechnie używanymi.
TURYSTYKA
W 1965 r. Koło Gospodyń Wiejskich z Bobowa zorganizowało wycieczkę do Poznania, podczas której zwiedzono Targi Poznańskie, Ogród Zoologiczny, Ogród Botaniczny, a także zabytki Poznania.
LATA 1966-1970
W latach 1966-1970 działalność Koła koncentrowała się w szczególności na następujących tematach:
Drobiarstwo
Utworzona została Sekcja Drobiarska, której przewodniczącą została Apolonia Piontek. Sekcja stawiała sobie za cel zwiększenie hodowli drobiu oraz zwiększenie dostaw jaj i drobiu do punktu skupu.
Opieka nad dziećmi
Koło kontynuowało organizowanie w okresach wzmożonych i nasilonych prac rolnych półkolonii dla dzieci. Ponadto z okazji Dnia Dziecka koło sfinansowało zakup upominków i słodyczy dla dzieci.
Działalność kulturalno-rozrywkowa
W 1966 r. utworzono w Bobowie klub „Ruchu” będący dla mieszkańców wsi jedynym miejscem, gdzie wolny od pracy czas można było spędzić miło i przyjemnie. Klub prowadziły członkinie Koła: p. Helena Wieczonkowska i p. Gertruda Kroplewska. Atrakcyjność klubu wzrosła w wyniku zakupu i zainstalowania przez Koło telewizora. Klub „Ruchu” stał się również miejscem, gdzie wygłaszano odczyty, prelekcje oraz organizowano wystawy.
Kurs gotowania i pieczenia
Dla podniesienia na wyższy poziom technologii żywienia, urozmaicenia domowych jadłospisów, wprowadzenia do żywienia więcej warzyw i owoców, a także poznania zasad żywienia dzieci i osób chorych - zorganizowano w 1967 r. pod kierownictwem instruktorki p. Teresy Glaza - kurs gotowania i pieczenia. Uzupełnieniem ww. działalności było wygłoszenie w 1968 r. dwóch prelekcji na tematy:
„Wartościowość warzyw w racjonalnym żywieniu rodzin”
„Mało znane warzywa- sposób ich przyrządzania do spożycia”
Gospodynie rozpoczęły uprawę warzyw w tzw. inspektach.
LATA 1971-1975
Z inicjatywy Koła rozpoczęto cykl szkoleń na tematy związane z produkcją rolną oraz prowadzeniem rodziny. Tematami, które cieszyły się największym powodzeniem, były:
- zapobieganie zatruciu środkami chemicznymi w rolnictwie,
- żywienie trzody chlewnej ze szczególnym uwzględnieniem tuczu przemysłowego,
- uprawa warzyw gruntowych i ich znaczenie w żywieniu rodzin,
- pielęgnacja i żywienie drobiu,
- zapobieganie chorobom wieku dziecięcego.
Ponadto dla Sekcji Drobiarskiej wygłoszono prelekcje na tematy:
- urządzenie kurnika i zapobieganie chorobom kur,
- odstawa jaj wylęgowych i konsumpcyjnych.
Za osiągnięcia Sekcji Drobiarskiej w listopadzie 1971 r. Wojewódzki Związek Hodowców i Producentów Drobiu w Gdańsku uhonorował Apolonię Piontek dyplomem uznania.
Ponadto w ramach zorganizowanego konkursu na „Najlepiej odchowane kurczęta”, do którego przystąpiło 11 członkiń , I miejsce zdobyła p. Irena Spindel. W 1973 r. członkinie brały udział w konkursie na najlepsze „Poletko Warzywne” i nagrodzone w nim zostały: p. Otylia Hebda, p. Zofia Szank, p. Genowefa Chudzik i p. Gertruda Biesek.
W 1974 r. Koło Gospodyń Wiejskich z Bobowa przystąpiło do konkursu „Więcej Mleka Wysokiej Jakości”.
Natomiast w 1975 r. Koło zajęło I miejsce w ww. konkursie.
W ramach prowadzonego konkursu na „Najładniejszy ogródek warzywny i kwiatowy” dla potrzeb Koła sprowadzono ok. 300 krzewów róż, a także kilkadziesiąt drzew i krzewów owocowych. W wyniku powyższego nastąpiła dalsza estetyzacja wsi, a Koło w skali województwa zajęło w konkursie III miejsce, otrzymując dyplom uznania oraz nagrodę pieniężną w wysokości 8000 zł.
ROK 1976
Opieka nad dziećmi
Dalej kontynuowano podjętą w latach ubiegłych akcję półkolonii w okresie wzmożonych prac polowych. Koło przeznaczyło na potrzeby dzieci kwotę 600 zł,a ponadto współdziałało w organizowaniu wycieczki do Gdańska.
Uśmiech dziecka
To podziękowanie za pracę i trud gospodyń.
Ogródki warzywne i kwiatowe
W celu podniesienia poziomu uprawy warzyw i kwiatów zabezpieczono dla członkiń Koła tunel foliowy do hodowli rozsad. Tunel taki, o długości 30 m ustawiono u p. Bogny Dykta. Inicjatywa ta cieszyła się wielkim powodzeniem i uznana została za słuszną i pożyteczną.
W 1976 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w tygodniku rolniczym
„Nasza Wieś” ukazał się artykuł poświęcony działaczce i przewodniczącej Koła Apolonii Piontek.
30 – LECIE KGW BOBOWO
20 PAŹDZIERNIKA 1976
W uroczystości 30-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie uczestniczyło 140 osób. Wśród nich byli przedstawiciele miejscowych i regionalnych władz społeczno-politycznych oraz gospodynie z rodzinami. W czasie uroczystości wręczono zasłużonym działaczkom dyplomy uznania. Ponadto 13 matek, które wychowały większą ilość dzieci, otrzymało odznaczenie Order Serca – Matkom Wsi.
Odznaczenie to jest symbolem uznania za matczyny trud włożony w wychowanie młodego pokolenia Polaków – Patriotów oraz za kształtowanie w rodzinnym domu i środowisku humanistycznych postaw moralnych. To także uznanie za niestrudzoną pracę w przeobrażaniu życia wsi i rodziny wiejskiej w nowoczesną, postępową, zamożną, korzystającą ze zdobyczy współczesnej cywilizacji. Medal jest nadawany także za autentyczne zaangażowanie w upowszechnianie cnót obywatelskich, za aktywność społeczno-zawodową w środowisku wiejskim i umiłowanie rodziny.
ROK 1977
W ramach działalności turystyczno-krajoznawczej przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Bobowa brały udział w organizowanej przez Spółdzielnię Kółek Rolniczych (SKR) w Starogardzie Gd. wycieczce do Warszawy. Udział w wycieczce stanowił wyraz uznania za dotychczasowy wkład pracy w działalność Koła. W wycieczce brały udział: p. Genowefa Chudzik, p. Klara Lisewska, p. Teresa Maślińska, p. Jadwiga Rylska i p. Apolonia Piontek. W ogłoszonym prze SKR w Starogardzie Gd. konkursie „Więcej Kwiatów, Owoców i Warzyw” Koło zajęło II miejsce.
ROK 1978
Decyzją Zarządu Centralnego Związku Kółek Rolniczych i redakcji „Gospodyni” przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich z Bobowa p. Apolonii Piontek przyznano medal Order Serca - Matkom Wsi. Medal oraz umieszczone poniżej podziękowanie stanowią dowód uznania za długoletnią pracę, za trud i troskę, jaką poniosła w związku z wychowaniem młodego pokolenia, wreszcie za pełne zaangażowanie we wszystkie sprawy związane ze środowiskiem wiejskim.
Koło wzięło udział w ogłoszonym przez redakcję tygodnika „Przyjaciółka” konkursie „Czytelnicy Przyjaciółki – Dzieciom”. W ramach przystąpienia do konkursu członkinie Koła wykonały oraz przekazały na adres „Przyjaciółki” odzież, zabawki oraz pomoce szkolne.
ROK 1979
Z okazji 35-lecia PRL na uroczystej sesji Gminnej Rady Narodowej w dniu 22 lipca 1979 r. udekorowano p. Apolonię Piontek Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (legitymacja nr 1185-79-28; Warszawa, dn. 2 lipca 1979r .).
LATA 1980-1982
W 1980 r. na przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie wybrano p. Helenę Wieczonkowską.
Głównymi kierunkami działalności Koła były:
- doskonalenie umiejętności gospodyń w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego w tym zorganizowanie kursu racjonalnego żywienia rodziny oraz kroju i szycia,
- rozprowadzenie zamówionych przez członkinie ilości drobiu, a także sadzonek drzew, krzewów owocowych i ozdobnych,
- organizowanie wycieczek krajoznawczych, m.in. do Warszawy, Częstochowy, Konina i Lichenia.
W 1980 r. Koło otrzymało za całokształt swojej działalności nagrodę Centralnego Związku Kółek Rolniczych. Nagrodą tą była zastawa stołowa, która służyła gospodyniom w czasie organizowaniu wspólnych spotkań.
W 1982 r. Koło Gospodyń Wiejskich otrzymało zbiorową odznakę „Za Zasługi Kółek Rolniczych”.
ROK 1984
W październiku 1984 r. odbyła się Krajowa Parada podsumowująca dorobek Kółek Rolniczych w 40-lecie PRL.W uroczystości tej miało miejsce odsłonięcie obelisku poświęconego pamięci pomordowanych w okresie II Wojny światowej rolników z terenu gminy Starogard. W uroczystości udział wzięli: Wojewoda Gdański – gen. bryg. P. Mieczysław Cygan, Sekretarz Wojewódzkiego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego – p. Zdzisław Buksiński, przedstawiciel Komitetu Wojewódzkiej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotnicznej – p. Jan Mielewczyk i Prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych – p. Norbert Aleksiewicz. Odsłonięcia obelisku dokonali: p. Maria Bielińska z domu Błędzka i p. Bogdan Janca. W czasie uroczystości dokonano również wręczenia sztandaru Gminnemu Związkowi Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Starogardzie Gdańskim oraz udekorowano zasłużonych medalami XXXX–lecia PRL. Medal, między innymi, otrzymała długoletnia członkini Zarządu Koła - p. Teresa Maślińska.
ROK 1985
W 1985 r. Koło Gospodyń Wiejskich w Bobowie zajęło II miejsce w województwie gdańskim w konkursie ogłoszonym pod nazwą:
„Każda wieś ziemi gdańskiej piękna, czysta i ukwiecona”
ROK 1986
Działalność Koła w roku jubileuszowym koncentrowała się na następujących działaniach:
- zwiększeniu produkcji drobiarskiej,
- opiece zdrowotnej, w ramach której odbyto kilka spotkań z miejscowym lekarzem p. Edwardem Gniedziejko,
- przygotowaniu i przystąpieniu do konkursu pt: ”Każda wieś ziemi gdańskiej piękna, czysta i ukwiecona”,
- obchodach Międzynarodowego Dnia Kobiet,
- współudziale w opiece nad grobami pomordowanych w Lesie Szpęgawskim.
40–LECIE KGW
LISTOPAD 1986
„Byliśmy, jesteśmy, będziemy…”
Te słowa otwierały kolejny jubileusz Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie. Pani Eryka Łyzień – kierownik Biura Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Starogardzie Gdańskim, członkini Koła, przedstawiła referat obrazujący dorobek Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie.
Na obchodach uroczystości 40 lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie, Sekretarz Wojewódzkiego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Gdańsku, p. Zdzisław Bukiński, wręczył na ręce przewodniczącej p. Heleny Wieczonkowskiej akt nadania odznaki honorowej – Zasłużonym Ziemi Gdańskiej.
W tym samym roku Koło Gospodyń Wiejskich w Bobowie uczestniczyło w konkursach pt.: „Więcej warzyw, owoców i kwiatów” oraz w konkursie pod hasłem „Każda wieś ziemi gdańskiej – piękna, czysta i ukwiecona”. W tym ostatnim otrzymało II nagrodę wojewódzką w wysokości 40 tys. zł.
ROK 1987 i 1988
W 1987r. Koło Gospodyń Wiejskich w Bobowie uczestniczyło w konkursach pt.:
- „Gmina- mistrz gospodarności”,
- „Najaktywniejsze KGW w województwie gdańskim w 1987 r.”,
- „Każda wieś ziemi gdańskiej piękna, czysta i ukwiecona”,
- „Więcej kwiatów, owoców i warzyw”,
- „Wieś czysta i gospodarna”.
Pracy było bardzo dużo. Z zaangażowaniem panie przystąpiły do upiększania zagród, podjęto szereg prac w czynach społecznych takich jak: uporządkowanie obejść wokół Kościoła, odnowienie placu gier i zabaw, zorganizowanie spotkania z okazji „Dnia Seniora” i wiele, wiele innych. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich uczestniczyły w wycieczkach do Łodzi, Kielc, Częstochowy, Lichenia, Wejherowa i Żarnowca oraz w Góry Świętokrzyskie, ,. Były również wyjazdy do teatru.
Odbył się także kurs kroju i szycia, który prowadziła p. Leokadia Princ. Rok później w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Bobowie odbyło się spotkanie z lekarzami onkologami, w którym uczestniczyły członkinie Koła jak również koleżanki z innych kół. Spotkanie to opisane zostało w artykule pt. „ Przyszły pacjentki do… domu kultury” gazety Dziennika Bałtyckiego.
Wyróżnieniem dla Koła był wpis do kroniki różnymi językami dokonany z okazji spotkania władz Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych z dziennikarkami z krajów socjalistycznych i rozwijających się.
Na jedno ze spotkań, które odbyło się 22 września 1988 r. w Piasecznie koło Gniewa, zaproszono przedstawicielkę Koła p. Marię Karczyńską.
ROK 1989
Tematyczne zagadnienia działalności Koła w 1989 r. to przede wszystkim:
- zorganizowanie we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury festynu pt: „Pożegnanie lata”. Festyn rozpoczął się mszą św. polową, do której członkinie koła przygotowały ołtarz. Uczestniczyły również w organizowaniu gier, konkursów i kiermasze,
- zorganizowanie wieczoru adwentowo-wigilijnego – był opłatek, stół wigilijny kolędy i stroiki świąteczne.
W 1989 r. Koło Gospodyń Wiejskich w Bobowie otrzymało nagrodę pieniężną w wys. 75 tys. zł za zajęcie II miejsca w województwie we współzawodnictwie konkursowym pt. „Najaktywniejsze KGW- to wieś gospodarna, zdrowa, ukwiecona”.
ROK 1990
Ważnym wydarzeniem tego roku było otwarcie w dniu 29 września nowo powstałego zaplecza kuchennego przy kompleksie sal GOK-u i OSP. Nowy obiekt, jako jeden z nielicznych w gminie Starogard Gd., szybko zyskał dobrą renomę i cieszył się dużym powodzeniem przy organizacji imprez okolicznościowych i wesel. Koło zadbało o pełen asortyment naczyń kuchennych i zastawy stołowej,odkupując niektóre sprzęty i przedmioty od likwidowanej Gminnej Spółdzielni wypożyczalni naczyń, co w połączeniu z własnym sprzętem kuchennym dało możliwość obsługi i konsumpcji DLA 100 osób.
23 listopada na zebraniu sprawozdawczo- wyborczym wybrano nową przewodniczącą Koła. Została nią p. Maria Karczyńska. Dotychczasowej przewodniczącej p. Helenie Wieczonkowskiej złożono serdeczne podziękowania za 11 letni okres przewodniczenia kołu.
ROK 1991
Najważniejszym wydarzeniem 1991 r. dla całej wiejskiej społeczności było reaktywowanie po 17 latach Gminy Bobowo. W skład gminy weszło pięć wsi sołeckich: Bobowo, Grabowo, Grabowiec, Jabłówko i Smoląg. W skład rady gminy weszły trzy członkinie Koła Gospodyń Wiejskich: p. Maria Karczyńska,p. Elżbieta Ratyńska i p. Krystyna Gniedziejko.
Rok ten, był również rokiem, w którym koło organizowało liczne wycieczki krajoznawczo – turystyczne dla członkiń koła, ich rodzin oraz innych członków społeczności gminnej do w tym dzieci i młodzieży. Były to np. wycieczki do Częstochowy, Lichenia, Torunia i Krakowa.
ROK 1992
Rok ten był rokiem obchodów 130-lecia Kółek Rolniczych. Główne uroczystości krajowe odbyły się w połączeniu z wojewódzkimi dożynkami dnia 20 września w Piasecznie koło Gniewu, gdzie przed 130-stu laty Juliusz Karziewicz założył pierwsze kółko rolnicze pod nazwą Włościańskie Towarzystwo Rolnicze. Cztery lata później powstało Towarzystwo Gospodyń- prawzór współczesnych Kół Gospodyń Wiejskich. Koło Gospodyń Wiejskich z Bobowa miało swój udział w powyższych obchodach, a mianowicie wykonało koronę dożynkową.
Z okazji jubileuszu został wydany ogólnopolski „Słownik biograficzny działaczy Kółek Rolniczych” – historycznych i współczesnych – prawie 400 notek biograficznych. Między innymi można w nim znaleźć nazwisko przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie w latach 1955 – 1979, p. Apolonii Piontek. Jedna gospodyni z województwa kieleckiego, uczestniczka jubileuszowych obchodów, napisała takie słowa:
„(… ) Ze wszystkich Kół i Kół Gospodyń zrobimy jeden duży, mocny krąg,
którego zawsze bronić będziemy by nikt nie przerwał nam splecionych rąk”.
I tymi słowami kierują się wszystkie członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie.
Dyplom uznania za wieloletnią działalność w organizacji Kółek Rolniczych otrzymała przewodnicząca p. Maria Karczyńska.
ROK 1993
Nowa sytuacja gospodarczo- polityczna oraz dominacja pieniądza nie sprzyjają dotychczas prowadzonej działalności kół. W wielu miejscowościach koła się rozpadły, potraciły członków, ale koło bobowskie w dalszym ciągu trwa i liczy ponad 100 członkiń.
W sierpniu gmina Bobowo podejmowała grupę Francuzów z merem Gminy Mont Givray i organizatorką ze strony francuskiej, p. Daniel Andre. W podzięce za gościnność delegacja francuska zaprosiła członkinie koła do siebie, do Francji.
ROK 1994
Na zaproszenie grupy Francuzów, która gościła w gminie w 1993 r., 8 osobowy zespół z Bobowa w marcu wyruszył Francji. Wśród przedstawicieli gminy znalazła się przewodnicząca KGW, p. Maria Karczyńska. Celem tego wyjazdu było porównanie działalności i problemów gminy francuskiej z działalnością i problemami gminy Bobowo. Podczas wizyty we Francji zwiedzano przedszkole, szkoły – podstawową i średnią, szpital, gminną oczyszczalnię ścieków, wysypisko śmieci, składnicę maszyn rolniczych, ubojnię, fabrykę konserw i dań egzotycznych, ferm oraz wiele innych i obiektów.
ROK 1995
W tym roku Koło Gospodyń Wiejskich z Bobowa było najbardziej liczebną organizacją społeczną w gminie. Jednak nie liczba członkiń decyduje o prężności koła, lecz zaangażowanie osobiste we wszystkie poczynania wypływające ze statutu organizacji. Każda chwila oderwania się od codzienności to czas relaksu, który potrzebny jest wszystkim, a głównie mieszkańcom wsi. Widać to na twarzach uczestniczek wycieczki na Wybrzeże na zdjęciu poniżej.
ROK 1996
Na początku roku organizowane były różnego rodzaju szkolenia i wykłady. Między innymi zorganizowano szkolenia na temat:
- uprawy truskawek i innych krzewów jagodowych,
- uprawy i zastosowania ziół w lecznictwie,
- rozwój małej przedsiębiorczości na wsi- kwater agroturystycznych.
Członkinie Koła mogły takie kwatery obejrzeć w Gminie Osiek, a także na Półwyspie Helskim, dokąd zorganizowana została specjalna wycieczka.
W ramach estetyzacji wsi zorganizowano w gminie konkurs „Piękna wieś”. Celem tego konkursu było uczynienie polskiej wsi - wsią piękną, zadbaną i uporządkowaną, z funkcjonalną, ładną, otoczoną zieloną architekturą. Wsią, w której praca staje się łatwiejsza, a życie i odpoczynek- przyjemne i zdrowe. Oto niektóre nagrodzone obejścia, ogródki i miejsca wypoczynku w wsi Bobowo.
50 – LECIE
12 PAŹDZIERNIKA 1996
50 lat - minęło pół wieku - to czas wywołujący pasmo wspomnień, czas refleksji i powrotu do minionych chwil. Do trudnych lat, ciężkich miesięcy i dobrych dni. Był pierwszy rok po II wojnie światowej- październik 1946. Koło Gospodyń Wiejskich dopiero się zawiązało. Bobowo dźwigało się ze zniszczeń wojennych, odbudowywało domostwa, oczekiwało powracających, organizowało szkołę i właśnie wtedy rodząca się organizacja dawała możliwość bycia ze sobą, służenia radą i pomocą, dodawała otuchy i hartu na wszystkie następne lata- na te dobre i trudne. Długoletnia praca wydała owoce - owoce dojrzałe i dorodne - takie, że obchodzony jubileusz miał godną i uroczystą oprawę.
W trakcie jubileuszu oddano cześć pomordowanym podczas II wojny światowej rolnikom i złożono wiązanki kwiatów pod obeliskiem.
ROK 1997
Z okazji 130-stej rocznicy powstania Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce, Krajowe Władze Związkowe wystąpiły o odznaczenie 130 kobiet z całego kraju odznaczeniami państwowymi. Uroczysta dekoracja odbył się 19 marca 1997 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie przez Prezydenta Polski p. Aleksandra Kwaśniewskiego. Wśród odznaczonych znalazła się przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie, p. Maria Karczyńska- jedna z pięciu pań z województwa pomorskiego i jedyna kobieta mieszkająca na wsi.
W sierpniu, w ramach popularyzacji działalności Kół Gospodyń Wiejskich, odbył się w Bobowie pierwszy międzygminny Turniej Kół Gospodyń. Turniej dostarczył wiele uciechy i zabawy, ale co najważniejsze pozwolił na nawiązanie kontaktów przyjacielskich pomiędzy kobietami sąsiednich wsi. Koło Gospodyń Wiejskich w Bobowie zdobyło II miejsce.
„Kobiety wiele mogą, a razem jeszcze więcej”
Wrzesień to tradycyjny miesiąc podsumowania zbiorów – zbóż, owoców i warzyw. W Bobowie, pierwszy raz od momentu reaktywowania gminy, tj. od 1991 r., zorganizowano dożynki gminne. Jest to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Tradycyjnie dożynki obchodzone były w pierwszy dzień jesieni. Święto poświęcone było tegorocznym zbiorom zbóż w czasie którego dziękowano bogom za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku. Dożynkom towarzyszyły różne praktyki a między innymi wieniec. Obchody dożynek rozpoczynały się wiciem wieńca, z pozostawionych na polu zbóż, z kiści czerwonej jarzębiny, orzechów, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek. Wieńce dożynkowe miewały zwykle kształt wielkiej korony lub koła. W przeszłości umieszczano w nich także żywe (z czasem sztuczne) koguty, kaczęta lub małe gąski, bo miało to zapewniać piękny i zdrowy przychówek gospodarski. Wieniec dożynkowy nazywany bywał "plonem" bo też i uosabiał wszystkie zebrane plony oraz urodzaj. Niosła go na głowie lub wyciągniętych rękach najlepsza żniwiarka, czasami z pomocą parobków i innych żeńców. Za nią postępował orszak odświętnie ubranych żniwiarzy, niosących na ramionach przybrane kwiatami, wyczyszczone kosy i sierpy. Wieniec niesiono do poświęcenia do świątyni, a następnie ze śpiewem w uroczystym pochodzie, udawano się do dworu lub do domu gospodarza dożynek. Wieniec dożynkowy przechowywany był w stodole do kolejnego roku, do nowego siewu. Wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym. Ostatnia kępa to pas ściętego zboża, które po żniwach czas jakiś pozostawiano na pustym już polu dla ciągłości urodzaju. Pozostawione na polu kłosy zwane były przepiórką (na Mazowszu i Podlasiu), perepełką (na kresach wschodnich), brodą (we wschodniej części Mazowsza), kozą (w Małopolsce), pępem lub pępkiem (w poznańskiem), lub też wiązką, wiązanką lub garstką. Ścinane były uroczyście przez najlepszego kośnika, po czym wręczane były najlepszym żniwiarkom do uplecenia wieńca. W czasie dożynek organizowano biesiady z poczęstunkiem i tańcami, dawniej poprzedzane rytualnymi obrzędami i modlitwami.
U schyłku XIX wieku, wzorem dożynek dworskich, zaczęto urządzać dożynki chłopskie, gospodarskie. Bogaci gospodarze wyprawiali je dla swych domowników, rodziny, parobków i najemników. W okresie międzywojennym zaczęto organizować dożynki gminne, powiatowe i parafialne. Organizowały je lokalne samorządy i partie chłopskie, a przede wszystkim koła Stronnictwa Ludowego, Kółka Rolnicze, Kościół, często także i szkoła. Dożynki w tamtych czasach były manifestacją odrębności chłopskiej i dumy z przynależności do rolniczego stanu. Towarzyszyły im wystawy rolnicze, festyny i występy ludowych zespołów artystycznych.
Koło aktywnie włączyło się w przygotowanie. Rękoma gospodyń wykonano kompozycję z kłosów zbóż, przygotowano paterę z owocami i warzywami oraz upieczono tradycyjny bochen chleba.
ROK 1998
Nasze kobiety górą!
W 1998 r. Koło Gospodyń Wiejskich w Bobowie wygrało konkurs: „Najaktywniejsze Koło Gospodyń Wiejskich” w województwie. Do konkursu przystąpiło 18 kół gospodyń, które potrafiły udowodnić, iż warto zwiększać inicjatywy, że można prężnie i energicznie działać na rzecz rozwiązywania problemów rodziny wiejskiej. Uroczyste podsumowanie tego konkursu odbyło się 28 kwietnia w miejscowym Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Bobowie. Jako gospodarze członkinie koła gościły pozostałe siedemnaście przedstawicielek innych kół oraz dostojnych gości branżowych władz wojewódzkich, rejonowych i gminnych, przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego, miejscowego samorządu oraz sponsorów.
W czerwcu Rejonowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego w ramach obchodu 800-lecia Starogardu Gd. zorganizował imprezę plenerową pod nazwą „Wieś- Miastu”. Zadaniem każdej gminy uczestniczącej w tej imprezie było rozpropagowanie swoich możliwości gospodarczych i turystycznych, a zadaniem członkiń koła było przygotowanie miniwystawy rękodzieła hafciarskiego oraz słodkiego poczęstunku.
W tym samym roku członkinie koła wybrały się na jednodniowy wyjazd do Sanktuarium w Licheniu oraz zwiedzanie części uzdrowiskowej w Inowrocławiu.
ROK 1999
6 czerwca 1999 r. - to data, która na długo została w pamięci członkiń koła. Dla niejednej było to niepowtarzalne wydarzenie. W dniu tym odbyła się piesza pielgrzymka do oddalonego od Bobowa o 12km Pelplina, gdzie odprawiona została mszy Św. przez Ojca Św. Jana Pawła II. Pogoda dopisała a trud pielgrzymki prędko się zrekompensował.
Również w tym roku na starogardzkich „Piekiełkach” odbyła się impreza „Wieś- Miastu” z udziałem znacznej ilości gmin powiatu.
5 września w Bobowie, w Gminnym Ośrodku Kultury, odbył się II Międzygminny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. Prezentowane konkurencje miały walory dydaktyczne, sportowe, kulturalne, zabawowe oraz aspekty promujące wieś i uwzględniające, zarówno dawne jak i współczesne tradycje, obrzędy a także kulturę regionu. Koło Gospodyń Wiejskich w Bobowie zdobyło II miejsce i zakwalifikowało się do turnieju powiatowego, który odbył się 4 grudnia i tam zdobyły II miejsce.
ROK 2000
W kwietniu 2000 r. w Szpęgawsku na konferencji poświęconej strategii rozwoju woj. pomorskiego odbyła się miła uroczystość. Członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie p. Teresa Maślińska odebrała z rąk wicewojewody Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Krzyż ten został jej przyznany za długoletnią, aktywną pracę w kole przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej już w 1999r., a stało się to na wniosek Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku.
Kilka miesięcy później we wrześniu odbyły się coroczne dożynki, na które wieniec przygotowała członkini koła wraz z rodziną, a przedstawiał on monstrancję.
ROK 2001
Od wielu lat w Bobowie Koło Gospodyń Wiejskich gościło pielgrzymkę z Gdańska do Częstochowy. W latach osiemdziesiątych grupa ta liczyła nawet do 2 tys. osób. Z roku na rok pielgrzymów ubywało. W ostatnich latach zmalała do 700 – 800 osób. Zawsze część tej pielgrzymki zatrzymuje się na boisku sportowym, a pozostała część koło kościoła. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich co roku witają pielgrzymów z ciepłym posiłkiem i swojskim ciastem. Wyrazy uznania i uśmiech na twarzy przybyłych był zawsze najlepszym prezentem dla członkiń.
ROK 2002
Co roku, od kilku już lat, odbywa się, pod hasłem Dni Kociewia, impreza plenerowa promująca kulturę oraz walory regionu kociewskiego. W czerwcu impreza ta miała miejsce w Skórczu. Koła Gospodyń Wiejskich, w tym również koło z Bobowa, zawsze są na niej obecne i serwują domowe jadło oraz ciasto.
ROK 2003
Ważnym wydarzeniem dla Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie był dzień, w którym otrzymały wyróżnienie za działalność społeczną. Radość Pań była ogromna, zwłaszcza że na 8 wyróżnionych kół aż trzy koła pochodziły z gminy Bobowo. Uroczystość ta miała miejsce w Suminie, gdzie odbył się Gminny Dzień Matki gospodyń z Gminy Starogard Gdański i Gminy Bobowo, sponsorowany przez Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Bank Spółdzielczy
Późną jesienią członkinie koła wraz z młodzieżą oraz członkami Związku Emerytów i Rencistów, zaangażowali się społecznie w akcję obsadzania drzewkami i krzewami ozdobnymi skarp wokół dużego i nowo tworzonego małego boiska sportowego. Głównym organizatorem tej akcji jak i jednostką zajmującą się pozyskaniem funduszy na ten cel był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Bobowie.
ROK 2004
Rok 2004 był rokiem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tejże okazji Koło Gospodyń Wiejskich w Bobowie było współorganizatorem imprezy środowiskowej pt.
„ Kociewie jako atrakcyjny region Unii Europejskiej”, której celami były:
- promocja Gminy Bobowo,
- ocalenie od zapomnienia dawnych tradycji kociewskich,
- prezentacja twórczej pracy uczniów gimnazjum, rodziców i członkiń kół gospodyń,
- kształtowanie postawy lokalnego patriotyzmu.
Podczas uroczystości odbyła się prezentacja potraw kociewskich, przygotowanych przez uczniów i rodziców.
ROK 2005
Dzień 1 września 2005 r. to dla gminy Bobowo „Wydarzenie stulecia”, bowiem w dniu tym odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2005-2006 połączona z otwarciem nowego obiektu szkolnego. Nowy kompleks budynków to wielka duma dla gminy, to prawdziwa Szkoła Marzeń. Szkoła otrzymała imię Jana Pawła II bowiem 6 czerwca 1999 r. podczas pielgrzymki Papieża w Pelplinie został poświęcony przez Ojca św. kamień węgielny pod jej budowę. Podczas inauguracji uczniowie otrzymali sztandar ufundowany przez radę rodziców, organizacje społeczne i samorządowe, a także przez prywatnych sponsorów. Koło Gospodyń Wiejskich w Bobowie przeznaczyło na ten cel kwotę 250 zł i ma swój gwóźdź w drzewcu sztandaru. Poświęcenia obiektu dokonał ks. biskup Jan Bernard Szlaga, obecnych było także wielu innych dostojnych gości ze szczebla wojewódzkiego.
60–LECIE
14 PAŹDZIERNIKA 2006
„ 60 latek kończy nasze Koło,
bywało w nim różnie – smutno i wesoło,
że dziś nasze święto –
wiedzą wszyscy w Koło.
Od nas też zależy, czy będzie wesoło!”.
Największą wartością polskiej wsi była i jest tradycja, której ostoją od zawsze są kobiety. Koła Gospodyń Wiejskich istnieją już 140 lat – są autonomicznym ogniwem Kółek Rolniczych. Również Koło Gospodyń Wiejskich w Bobowie ma nieco dłuższy żywot, gdyż powstało w 1867 r., zwąc się „ Towarzystwem Gospodyń”, o czym donosiła ówczesna prasa za pośrednictwem czasopisma „Piast” nr 24 z 1867 r. Działając w ramach tej organizacji, Panie wnosiły do swoich domów postęp i budowały lokalną społeczność. Organizowały kursy szycia, gotowania, pielęgnowały polską tradycję. Gospodyni to kobieta kreatywna, pracowita, dbająca o dom i rodzinę, będąca źródłem domowego ciepła. Koła Gospodyń Wiejskich są dla kobiet formą spełnienia, nie tylko w domu, ale też poza nim.
Przez ostatnie dziesięciolecie liczebność koła zmniejszyła się prawie o połowę, ale to nie liczba członkiń decyduje o prężności koła, ale ich osobiste zaangażowanie. Wciąż aktualne jest hasło:
„Byłyśmy- Jesteśmy , a czy będziemy czas pokaże”
ROK 2008
8 czerwca w Starogardzkiej Stadninie Ogierów zorganizowany został powiatowy piknik na wesoło. Głównym inicjatorem tego pikniku było Stowarzyszenie „Kobiety Kwiaty Kociewia”. Owe kwiaty to panie, więc nic dziwnego, że w stadzie rządziły Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu starogardzkiego, a było ich aż 22. Członkinie koła wraz koleżankami z Koła Gospodyń Wiejskich w Grabowie reprezentowały gminę Bobowo. Uczestnikom pikniku serwowany był bigos, pasztet własnej roboty oraz różne ciasta.
„Dziękujemy Ci Kobieto,
za to, że jesteś Kobietą”.
W ostatnich dniach października w świetlicy wiejskiej w Bobowie odbyła się uroczystość podsumowująca konkurs „Kobiety powiatu starogardzkiego- portret niezwykły”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia. Celem tego konkursu było stworzenie albumu zawierającego zdjęcia wraz z opisem działalności wybitnych sylwetek kobiet i jednocześnie wyeksponowanie dorobku kulturowego regionu. Spośród 21 kobiet- działaczek społecznych znalazły się dwie z Gminy Bobowo, nieżyjąca- zasłużona Ziemi Gdańskiej- p. Apolonia Piontek i p. Maria Karczyńska - obecna przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie.
ROK 2012
10 marca Koło Gospodyń Wiejskich w Bobowie, po długiej przerwie, wzięło udział w XIV Gminnym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Starogard i Gminy Bobowo. Przygotowania do turnieju zajęły dużo czasu, ale końcowy efekt był zadowalający. Zabawa była „fajna”, choć w rywalizacji z Kołem Gospodyń Wiejskich z Grabowa, weterankami turniejów, członkinie z Bobowa nie miały szans. Panie jednak zdobyły uznanie w oczach włodarzy i zadowolenie z samych siebie.
„Noc Kupały”
W nocy, w letnie przesilenie, dawni Słowianie obchodzili Noc Kupały – święto witalności i płodności. Po przejęciu przez chrześcijaństwo nazywano to święto Nocą Świętojańską, która - w zmienionej formie - obchodzona jest po dziś dzień. Główne obchody Sobótki, bo tak też nazywane jest święto, przypadały na czas po zachodzie słońca. Sobótka była świętem kobiet, a zwłaszcza młodych dziewcząt. W blaskach ognisk snuły marzenia o dalszym życiu. Rozpalano ognie, wokół których śpiewano i tańczono. Nadejście lata było też dla pogańskich Słowian świętem płodności, dlatego tej nocy kojarzyły się pary, które bez obrazy obyczajności mogły oddalić się samotnie do lasu. Nieodłącznym elementem obchodów było poszukiwanie kwiatu paproci, który zakwitał tylko w tę jedną, szczególną noc, a znalazcy miał dać szczęście i bogactwo. Mógł go znaleźć człowiek sprawiedliwy, bez skazy na sumieniu, który nigdy nikomu nie wyrządził krzywdy. Kolejną tradycją Nocy Kupały jest wróżebne puszczanie zielnych wianków na wodzie. Jeśli wianek utonął, dziewczyna miała wkrótce umrzeć. Jeśli popłynął w dal, ślub się odwlekał. A ten, kto wianek wyłowi, miał się stać jej mężem. Zgodnie z legendą, Noc Świętojańska miała moc czarodziejską. Gdy pogasły ostatnie ognie, na ziemię schodziły złe duchy, dlatego na rozżarzone węgle rzucano szałwię, dziewannę i bylicę. Ich zapach rozchodzący się po okolicach rozpędzał wszelkie zło. Z tradycją Nocy Kupały próbowało walczyć chrześcijaństwo. Skuteczniejszą metodą od przeciwdziałania były próby dostosowania tradycyjnych obrzędów do nowej religii, podobnie jak to miało miejsce, np. ze zniczami. Obchody letniego przesilenia skojarzono z obchodzącym swoje święto następnego dnia Janem Chrzcicielem. W ten sposób Noc Kupały stała się Nocą Świętojańską.
Również w gminie Bobowo impreza ta organizowana jest w miesiącu czerwiec a organizatorem jest Bobowskie Towarzystwo Wędkarskie.
Pogoda dopisała, a mieszkańcy licznie przybyli nad jezioro Rusek. W występach uczestniczyła młodzież z gimnazjum w Bobowie oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Grabowa. Odbył się również konkurs na najładniejszy wianek świętojański oraz gry i zabawy sportowe. Członkinie koła przygotowały dla mieszkańców potrawy regionalne, między innymi smalec ze swojskim chlebem i ogórkiem oraz bigos.
Kolejną imprezą cykliczną, która odbywa się co roku w Bobowie, i w której Koło Gospodyń Wiejskich z Bobowa uczestniczy, jest festyn pod nazwą „Bobowo na końskie kopyto”. Zjeżdżają się tutaj amatorzy jazdy konnej z całego regionu, aby uczestniczyć w zawodach hipicznych. Panie przygotowały swoje stoisko z poczęstunkiem słodkim i ciepłymi napojami. Główną atrakcją festynu był dwusmakowy tort upieczony przez członkinię Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie p. Marię Felską oraz wspólny taniec Zumba wszystkich członkiń koła.
30 września br członkinie koła wzięły udział w Dożynkach Powiatowych w Bolesławowie. Panie reprezentowały Gminę Bobowo i w konkursie na najładniejszy wieniec zdobyły III miejsce, otrzymując nagrodę pieniężną. Członkinie również przygotowały stoisko promujące swoje specjały.
ROK 2013
Jak co roku, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie, biorą aktywny udział w akcji charytatywnej pod nazwą Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Bobowie, pod kierownictwem p. Ireneusza Makiły, oraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Bobowie, przygotowują licytację na rzecz potrzebujących. Punktem kulminacyjnym jest licytacja tortu, który w tym roku przygotowała członkini koła p. Maria Felska. Tort w kształcie serca zlicytowany został przez Wójta Gminy Bobowo – p. Sylwestra Patrzykąta oraz sołtysa Bobowa –p. Zbigniewa Wieczonkowskiego.
Podczas tegorocznego Walnego Zebrania, Zarząd Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie wybrało nowego zastępcę przewodniczącej p. Marzenę Rajską.
„Nasze stare Koło
do przodu powoli leci
coraz bardziej skrzypi,
coraz bardziej skrzeczy.
My o Koło dbamy,
wciąż je naprawiamy.
Kleimy, klecimy,
aby się nie rozpadło.
Na to nie pozwolimy !
Jeszcze tylko trzy latka
i to właśnie wtedy, w lecie,
Koło obchodzić będzie
SIEDEMDZIESIĘCIOLECIE.”
Maria Karczyńska
Słowa te, których autorką jest przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie p. Maria Karczyńska, przygotowane były na prezentację koła podczas Turnieju Kół Gospodyń Gminy Starogard i Gminy Bobowo w Jabłowie, który odbył się 9 marca. W turnieju brało udział 8 kół z gminy Starogard i 2 koła z gminy Bobowo- Bobowo i Grabowo. Na 10 kół biorących udział w turnieju Koło Gospodyń Wiejskich z Bobowa zajęło IV miejsce. Przygotowania do tego turnieju kosztowały dużo pracy i dużo nerwów, ale najważniejsza była integracja społeczeństwa oraz dobra zabawa.
W czerwcu odbył się I Festyn Ekologiczny w Starym Lesie. Była to pionierska impreza ekologiczna o randze regionalnej, realizowana przez nowo powstały Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych. Jest to nowoczesny zakład spełniający wszystkie normy wynikające z ochrony środowiska, wybudowany ze środków Unii Europejskiej. Ma przetwarzać odpady z 20 gmin zamieszkałych przez ok.191 tys. mieszkańców. Członkinie koła swoim stoiskiem promowały gminę Bobowo, serwując domowe wypieki.
I tym razem panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie wzięły aktywny udział w II Nocy Świętojańskiej . Oprócz obsługiwania stoiska, na którym serwowane były specjały kuchni kociewskiej, uczestniczyły również w obrzędach Nocy Kupały. Jedna z członkiń p. Benedytka Wieczonkowska, wynurzyła się z głębin jeziora, z kapeluszem na głowie, jako „nimfa wodna” symbolizująca siły żywotne przyrody.
W lipcu, po raz kolejny zorganizowano na bobowskim boisku Piknik z końmi, na którym oprócz stoiska z jadłem kociewskim członkinie koła przedstawiły taniec Zorba.
„ A my
dziewczyny z KGW,
bawić się bardzo lubimy,
nawet ZORBĘ
zatańczymy”.
W tym roku, we wrześniu, coroczne dożynki, zorganizowane były przez Sołectwo Jabłówko, które należy do Gminy Bobowo, ale do parafii Jabłowo. Reaktywowane w tym roku Koło Gospodyń Wiejskich w Jabłówku, po kilkunastu latach nieobecności, zaangażowało się w przygotowanie tej uroczystości. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie zaprezentowały się po raz pierwszy w strojach kociewskich, które zostały uszyte z inicjatywy sołtysa Bobowa, p. Zbigniewa Wieczonkowskiego, a sfinansowane przez indywidualnych sponsorów.
ROK 2014
W marcu odbył się Gminny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Bobowie. Tegoroczny turniej został po 15 latach przywrócony na teren Gminy Bobowo. Rywalizowały między sobą 4 koła z gminy: Bobowo, Grabowo, Jabłówko i Wysoka.
„Gdzie struga płynie z wolna,
Bobowo leży wieś,
To gminna wieś spokojna,
Tu coraz ładniej jest…”
Fragment piosenki o mojej okolicy - jedna z konkurencji.
Jury oceniło wszystkie koła bardzo wysoką notą i wytypowało Koło Gospodyń Wiejskich z Wysokiej do reprezentacji gminy Bobowo w turnieju powiatowym.
ROK 2015
7 marca na hali sportowej w Bobowie ponownie odbył się Gminny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. znó1)w rywalizowały panie z 4 Kół: Wysoka, Grabowo, Jabłówko i Bobowo. Cele turnieju to: integracja środowiska wiejskiego, popularyzowanie dziedzictwa kulturowego, pobudzenie aktywności wśród mieszkańców oraz kultywowanie tradycji.
Panie brały udział w 5 konkurencjach:
Kulinarna- tradycyjna sałatka z warzyw lub owoców,
Edukacyjna- widokówka mojej miejscowości,
Wokalna- piosenka kabaretowa z inscenizacją pt. „Dżender”,
Moda- w biało- czerwonym jest mi do twarzy,
Taneczna- taniec współczesny.
Jury uważnie obserwowało poczynania wszystkich Kół. Jednogłośnie zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich w Bobowie i tym samym dostało się do turnieju powiatowego. Ciężka praca i czas włożony w przygotowania do Turnieju zostały docenione, a radość Pań była ogromna.
21 marca, w tym samym roku, odbył się XI Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Jabłowie. W turniejowe szranki stanęły gospodynie reprezentujące siedem gmin powiatu starogardzkiego, a wśród nich panie:
- z Barłożna z gmina Skórcz,
- z Bobowa gmina Bobowo,
- z Koteż gmina Starogard Gd.,
- z Lipinek Szlacheckich gmina Starogard Gd.,
- z Osiecznej gmina Osieczna,
- ze Zblewa gmina Zblewo,
- z Nowego Wieca gmina Skarszewy.
Poziom był zdecydowanie wyższy niż na poprzednim turnieju, wszystkie panie były pewne siebie i zdeterminowane, lecz pomimo rywalizacji panowała bardzo miła atmosfera. Tańce, śpiewy, degustacja potraw regionalnych- zintegrowały wszystkie panie oraz zachęciły gości do wspólnej zabawy. Po długiej naradzie szanowne jury stwierdziło jednogłośnie, że GRAND PRIX XI Powiatowego Turnieju KGW otrzyma:
Koło Gospodyń Wiejskich w Bobowie!!!
Wygrana ta na zawsze zapisała się na kartach kroniki koła. Panie zyskały wielkie uznanie w oczach całego powiatu.
„Jesteśmy dumne ze swojej ciężkiej pracy włożonej w przygotowania. Podziękowania należą się także naszym kibicom, którzy na turnieju kibicowali nam całym sercem i byli z nami do końca. Ich zaangażowanie nie jedną łzę wycisnęło z oka…”
XII Wojewódzki Turniej Kół Gospodyń Wiejskich odbył się w 11 kwietnia w Tczewie. Reprezentantki powiatu starogardzkiego – członkinie Koło Gospodyń Wiejskich w Bobowie - stanęły do boju z pozostałymi 13 kołami województwa pomorskiego. Gości, na samym początku, przywitał zespół „Burczybas” a później swoje pieśni i tańce kociewskie zaprezentowały Piaseckie Kociewiaki. Występ dały też laureatki poprzedniej edycji turnieju, Sąsiadki Aparatki z Koła Gospodyń Wiejskich Wielki Klincz. Wszystkie uczestniczki wykazały się dużą kreatywnością, ale też dystansem do samych siebie. Turniej ten nie sprowadzał się tylko do współzawodnictwa, cała ta zabawa dała szanse na integrację i budowanie nowych kontaktów z innymi Kołami.
Podczas narady jury trwała taneczna integracja wszystkich uczestników turnieju.
Nagrodzone zostały wszystkie koła, więc nikt nie wyjechał z pustymi rękoma. Jury wyłoniło bowiem po jednym laureacie w każdej kategorii:
Kategoria edukacyjna: KGW Gołębiewko,
Kategoria kulinarna: KGW Kamienica Szlachecka,
Kategoria taneczna: KGW Czernin,
Kategoria moda: KGW Władysławowo,
Kategoria wokalna: KGW Bobowo.
„(… )Co za czasy nam nastały, cały świat jak oszalały, tylko o genderze gada,
a to chyba już przesada. Mówią o tym wszyscy wszędzie, na ulicy w parlamencie,
w szkole, w biurze i w kościele, każdy swym językiem miele. Świat botoksu i skalpela
zmienia Janka w bohatera, wciąż po nocach mu się marzy, aby zmienić rysy twarzy(…)”.
fragment tekstu piosenki pt. ”Dżender”.
Fragment scenki kabaretowej z inscenizacją pt. „Dżender” w wykonaniu członkiń koła można było zobaczyć w wiadomościach popołudniowych w programie „Teleexpress”.
Turniej na wielka skalę, atmosfera niesamowita, ludzie wspaniali, stoiska świetnie przygotowane. Na tym poziomie znalazły się już tylko najlepsze gospodynie. Turniej wygrały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Nowa Karczma zaś Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie były tuż za nimi. Był to wielki sukces zarówno dla wszystkich członkiń, jak i całej gminy Bobowo.
W tym roku p. Elżbieta Okroj- seniorka naszej organizacji, była pani Sołtys wsi Bobowo oraz p. Katarzyna Wieczonkowska- najmłodsza stażem członkini- wnuczka byłej przewodniczącej Koła p. Heleny Wieczonkowskiej, jako członkinie LGD- Lokalnej Grupy Działania, uczestniczyły w szkoleniach realizacji Lokalnej Strategii Działania. Lokalna Grupa Działania jest organizacją pozarządową, która łączy podmioty gospodarcze, instytucje, samorządy i inne organizacje pozarządowe we wspólnym działaniu na rzecz rozwoju 14 gmin: Bobowo, Lubichowo, Kaliska, Osieczna , Osiek, Skarszewy, Skórcz, Stara Kiszewa, Starogard Gd., Smętowo Graniczne, Zblewo, Liniewo, Czarna Woda, Gmina miejska Skórcz. Grupa ta ma na celu doprowadzić do aktywizacji mieszkańców oraz rozwoju społeczno- gospodarczego obszaru, przy wykorzystaniu lokalnych zasobów naturalnych, przyrodniczych, historycznych i kulturowych . Pani Katarzyna Wieczonkowska, po przejściu szkoleń oraz warsztatów, została wybrana jako przedstawicielka gminy Bobowo do Rady Lokalnej Grupy Działania Chaty Kociewia, która zajmuje się wyborem operacji, które mają być realizowane w ramach opracowanej przez LGD strategii.
Po krótkiej przerwie i nabraniu oddechu członkinie koła odbyły „turne” po Pomorzu. Odwiedziły piękne miejsca i poznały masę przemiłych osób, których życzliwość i gościnność urzekła je i na zawsze pozostały w ich pamięci.
20 października, w świetlicy wiejskiej w Bobowie, odbyło się spotkanie przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich powiatu starogardzkiego. Na spotkaniu, prowadzonym m.in. przez p. Piotra Hałuszczaka - Prezesa Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych, omawiane były sprawy dotyczące poświęcenia obelisku, znajdującego się w Bobowie na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Kolejowej oraz przyszłorocznego turnieju Kół Gospodyń Wiejskich. W ramach promocji portalu internetowego mojeKGW.pl wszystkim kołom, które zarejestrowały się na portalu, zostały wręczone drewniane deski „Złoty Kłos” w kształcie mapy Polski. Z gminy Bobowo wyróżnienie takie otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Jabłówku oraz panie z Bobowa. Dodatkowe wyróżnienie za aktywność oraz publikację na portalu mojeKGW.pl przebiegu działalności koła wraz ze zdjęciami, (w postaci książek kulinarnych autorstwa p. Krystyny Gierszewskiej), otrzymała członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie p. Katarzyna Wieczonkowska,
„Pierniki świąteczne”
Koło Gospodyń Wiejskich w Bobowie współpracuje również z Ochotniczą Strażą Pożarną w Bobowie. Wspólnie organizują festyny, akcje charytatywne czy Dzień Strażaka. Przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Bobowie działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, w skład której wchodzą dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18 lat z terenu gminy Bobowo. 14 listopada, w świetlicy wiejskiej w Bobowie, dzieci z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej wraz ze swoją opiekunką p. Jolantą Neumann (wnuczką pierwszej przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie p. Stanisławy Neumann) i z jedną z członkiń Koła p. Katarzyną Wieczonkowską, piekły pierniki świąteczne. Gwiazdeczki, choinki, serduszka, świnki… te i inne kształty wychodziły hurtowo z piekarnika. Praca paliła się w rękach, nawet dosłownie. Młodzież zadowolona, pierniki zrobione i … zjedzone, a reszta starannie zapakowana czekała na święta.
Jubileusz 25- lecia pełnienia funkcji przewodniczącej
Koła Gospodyń Wiejskich Bobowo p. Marii Karczyńskiej
23 listopada w świetlicy wiejskiej w Bobowie, odbył się Jubileusz 25 lecia pełnienia funkcji przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie p. Marii Karczyńskiej. Pani Maria została przywitana z zaskoczenia przez wszystkie członkinie koła oraz przez przewodniczące pozostałych kół gminy Bobowo. Nie mogło także zabraknąć władzy lokalnej tj. wójta gminy Bobowo p. Sylwestra Patrzykąta, sołtysa Bobowa p. Zbigniewa Wieczonkowskiego oraz przewodniczącego Rady gminy Bobowo p. Marka Suwalskiego. Dyplomy, statuetki, kwiaty… to wszystko, wraz z życzeniami, zostało przekazane na ręce przewodniczącej. Pani Maria nie mogła wyjść z podziwu, że przygotowano dla niej taką miłą niespodziankę. Datę tę będzie pamiętała do końca życia, gdyż w tym samym dniu urodził jej się kolejny wnuk.
„Pani Marii życzymy wszystkiego najlepszego i dziękujemy za to, że była, jest i będzie z nami”.
Szkolenia dla rolników
Pod koniec listopada członkinie koła podjęły współpracę z lekarzem weterynarii p. Patrycją Błańską, , której gabinet weterynaryjny mieści się na terenie gminy Bobowo. Panie przygotowały poczęstunek na szkolenia dla rolników, które odbyły się w świetlicy wiejskiej w Bobowie 23 i 24 listopada. 27 listopada natomiast, wraz członkiniami z pozostałych kół z gminy Bobowo - Jabłówko, Wysoka i Grabowo - przygotowały menu na kończący cykl szkoleń Bal Andrzejkowy odbywający się na hali sportowej w Bobowie. Prace były podzielone i każde koło miało za zadanie przygotować poczęstunek na ok. 250 osób. Koła gospodyń z Jabłówka i w Wysokiej przygotowały obiad, panie z Grabowa upiekły ciasto i zajęły się serwisem kawowym zaś członkinie koła z Bobowa przygotowały zakąski. Pracy było bardzo dużo, a przygotowania do balu trwały od środy. Dla pań z Bobowa było to wielkie wyzwanie, gdyż po raz pierwszy przygotowywały poczęstunek na taką ilość osób. Wszyscy goście byli zadowoleni, również sama organizatorka p. Patrycja Błańska nie szczędziła słów uznania.
„Jesteśmy dumne, że właśnie naszą gminę wybrano do zorganizowania tej imprezy”.
Trzeba również wspomnieć, że oprawą kelnerską zajęła się Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Bobowie. Młodzież do samego końca pomagała paniom w przebiegu imprezy.
Panie podczas balu tak zachwyciły swoim talentem kulinarnym, że potem ich świąteczne specjały znalazły się na łamach Gazety Kociewskiej. Członkinie koła podzieliły się z czytelnikami trzema tradycyjnymi przepisami kociewskimi: na sałatkę śledziową pod pierzynką Marysi, na rybę w cieście w sosie słodko – kwaśnym oraz na pierogi Jadzi.
ROK 2016
Poprzedni rok dla członkiń koła był bardzo intensywny. Wielka wygrana, w Turnieju Powiatowym w Jabłowie i nagroda w jednej z konkurencji na turnieju wojewódzkim w Tczewie, sprawiły, że panie zapraszane były w różne zakątki Kociewia. W jednym miejscu prezentowały swoje osiągnięcia turniejowe, zaś w innych zachwycały swoimi zdolnościami kulinarnymi. Śpiewały, tańczyły, rozbawiały do łez i jednocześnie napełniały żołądki Kociewiaków – i nie tylko Kociewiaków. Pracy było dużo, a wszystkie weekendy były zaplanowane z góry. Wielka siła i determinacja pań pomogła w realizacji wszystkich zleceń, a uśmiech i słowa uznania ludzi sprawiły, że z większą ochotą przystępowały do dalszych działań.
Na początku lutego, na łamach gazety „Express kociewski”, został zamieszczony artykuł pt. „Siła tkwi w kobietach”, opisujący działalność oraz aktywność Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie. Artykuł ten został napisany przez p. Kingę Furtak.
Święta minęły, rok się zakończył i nadszedł czas na kolejne przygotowania do turniejów. Pomysły na nowe konkurencje zaczęły rodzić się w głowach członkiń przy końcu roku, zaś od nowego roku panie przystąpiły do realizacji swoich przemyśleń. Niespełna po trzech miesiącach, 27 lutego, w sobotę, w hali sportowej w Bobowie, odbył się Gminny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. W turnieju brały udział członkinie z czterech kół: Grabowo, Jabłówko, Wysoka i Bobowo.
Panie prezentowały się w pięciu konkurencjach:
Produkt tradycyjny – pierogi,
Tablica – „Z tego powodu rozpiera nas duma”,
Moda – sukienka z papieru gazetowego,
Piosenka kabaretowa z inscenizacją pt. „Przez dziurkę od klucza”,
Taniec ludowy mojego regionu.
Nad rodzajem pierogów panie długo debatowały, miała być kasza gryczana, kaszanka, kapusta z grzybami… Jednak pomysł na farsz z kaczki przysłonił pozostałe propozycje. Pierogi te zostały przyrządzone w duecie składającym się z p. Katarzyny Wieczonkowskiej, która przygotowała farsz z kaczki i p. Jadwigi Patrzykąt, która ulepiła najlepsze ciasto do pierogów. Pomysł na kolejną konkurencję, tablicę, zrodził się wspólnie. Panie po długiej naradzie stwierdziły, że tematem przewodnim będzie historia Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie, a dokładnie 70 lat jego istnienia. Tablica została przygotowana przez p. Katarzynę Wieczonkowską. Praca nad tym dziełem trwała bardzo długo, codziennie krok po kroku dochodziły nowe elementy, pisane, wyklejane, rysowane, do późnych godzin wieczornych, nawet dzień przed turniejem, kiedy to po konsultacji z pewnym panem pani Kasia dorysowywała herb gminy Bobowo. Tutaj trzeba napomknąć, że p. Jolanta Neumann, opiekunka MDP w Bobowie, wiernie przyglądała się pracy nad tablicą oraz udzielała porad pod względem estetyki. Treść tekstu, znajdującego się na tablicy, została ułożona przez samą przewodniczącą koła p. Marię Karczyńską, która w tej kwestii jest niezastąpiona. Cała tablica zaś, na turnieju została przedstawiona w sposób nietypowy. Otóż każde koło za zadanie miało opowiedzieć w krótkim czasie, co jest tematem przewodnim znajdującym się na tablicy. Członkinie, w zaledwie dwóch minutach, opisały działalność koła na przełomie 70 lat, wykorzystując do tego zdobyte puchary, dyplomy, odznaczenia oraz zapisane kroniki. Najtrudniejszym zadaniem do zrealizowania była sukienka z papieru gazetowego. Regulamin ściśle opisywał, co można, a czego nie można używać do jej tworzenia. Tak jak i w przypadku tablicy, sukienka została „uszyta” przez jedną osobę. Pani Jadwiga Patrzykąt wzięła na swoje barki stworzenie kreacji z papieru gazetowego. Wizje były różne, ale wygrała „mała czarna”. Pani Jadwiga stworzyła kreację składającą się z szarego gorsetu, przyozdobionego spiralami z gazety wykonanymi metodą quilling oraz ze spódnicy kloszowej w kolorze czarnym, na której umieściła kwiat, również zrobiony z szarej gazety. Wydobyć czarny kolor z gazety papierowej było nie lada wyczynem. Dużo czasu upłynęło zanim uzbierało się odpowiednią ilość materiału. Jak kreacja to i oczywiście dodatki. O nie również zadbała członkini koła i stworzyła kolczyki, torebkę kopertówkę i nawet zegarek – wszystko z papieru gazetowego. Pani Ewelina Soliwocka w roli modelki, przyodziana w sukienkę z papieru, podbiła niejedno męskie serce. Kolejną konkurencją była piosenka kabaretowa z inscenizacją pt. „Przez dziurkę od klucza”. Pomysłów było wiele, począwszy od Kargula, a skończywszy na sejmie… Jednak p. Maria Karczyńska, pewnego wieczoru, pełna weny twórczej, napisała tekst piosenki, która opisywała życie wsi Bobowo, a dokładnie, członkiń koła i władzy lokalnej – wójta, sołtysa i Przewodniczącego Rady gminy Bobowo. Pozostałe członkinie zaś opracowywały do tekstu podkład muzyczny. Po wielu wieczorach, spędzonych na przesłuchiwaniu rozmaitych melodii, panie w końcu ustaliły, jaka melodia będzie idealnie pasowała do tekstu. I tak zrodził się bobowski hit pt. „ Przez dziurkę od klucza”.
„…siedzą tam dziewczyny, piękne jak maliny,
głośno rozmawiają, pewnie problem mają,
bo po naszej wiosce taka plotka chodzi,
że naszym Bobowem Trójca Ziemska rządzi…”
Fragment piosenki kabaretowej inscenizacją pt. „Przez dziurkę od klucza”.
Ostatnią konkurencją był Taniec mojego regionu. Panie zaprezentowały się w tańcu pt. „Polka drapana po chruście”. Jest to układ taneczny charakterystyczny dla regionu kociewskiego. Pani Mariola Suwalska, członkini koła, której syn uczęszcza na lekcje śpiewu do Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim, umówiła wszystkie panie na szybki kurs tańca kociewskiego, właśnie w tej szkole. W trybie ekspresowym całego układu tanecznego nauczyła panie nauczycielka tańca p. Agnieszka Brzoza. By móc później ćwiczyć nagrano ów taniec i wykorzystywano nagranie w trakcie prób. Panie ćwiczyły co tydzień, co środę się spotykały i wylewały ostatnie poty na sali, a bywało różnie, czasem w towarzystwie śmiechu, a czasem w towarzystwie krzyków. Niejedna z członkiń miała ochotę wyjść i zaczerpnąć świeżego powietrza. Jednak po wielu godzinach tańca, udało się dopracować układ do perfekcji. Panie były gotowe na swoją kolej podczas turnieju. Turniej przebiegł na bardzo wysokim poziomie, a wszystkie konkurencje były dopracowane i dopięte na ostatni guzik. Atmosfera była jak zwykle niesamowita, dużo ciepła, uśmiechu i życzliwości. W trakcie turnieju goście mogli skorzystać z kawiarenki, w której serwowane były pyszne ciasta, zrobione przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Bobowo oraz napić się ciepłej kawy i herbaty.
Szanowne jury w składzie: p. Barbara Ditrich - główny specjalista ds. wiejskiego gospodarstwa domowego i agroturystyki Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, p. Piotr Hałuszczak - Prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku oraz pan Tadeusz Chełkowski - Prezes Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Starogardzie Gdańskim, miało nie lada problem, by wyłonić reprezentanta gminy. Po długiej naradzie na podium stanęły dwa koła: Wysoka i Bobowo, panie wspólnie uczestniczyły w turnieju powiatowym w Jabłowie, który odbył się 12 marca.
„Nasza radość jest ogromna i dumne jesteśmy, że po raz kolejny możemy reprezentować naszą gminę. Wszystkim gratulujemy świetnego występu i zaangażowania w przygotowania do turnieju.
Póki co odpoczywamy, ładujemy baterie i przygotowujemy się do kolejnego wyzwania”.
XII Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Jabłowie
12 marca, w Zespole Szkół Publicznych w Jabłowie, odbył się coroczny Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich.
Uczestniczkami zmagań były:
1.KGW Bobowo- gm. Bobowo,
2. KGW Bytonia- gm. Zblewo,
3. KGW Kopytkowo- gm. Smętowo Graniczne,
4. KGW Koteże- gm. Starogard Gd.,
5. KGW Nowy Wiec- gm. Skarszewy,
6. KGW Osieczna- gm. Osieczna,
7. KGW Pączewo- gm. Skórcz,
8. KGW Sumin- gm. Starogard Gd.,
9.KGW Wysoka- gm. Bobowo,
10. KGW Zielona Góra- gm. Lubichowo.
Panie startowały w tych samych konkurencjach co na turniejach gminnych.
Kociewianki w kolorowych strojach, z uśmiechem na twarzy, godnie reprezentowały swoje gminy. Zdolności plastyczne, kulinarne, taneczne, wokalne… wszystko to można było zobaczyć i podziwiać w Jabłowie. Poziom był wysoki i jury miało po raz kolejny nie lada problem, by wyłonić koło godne reprezentacji Powiatu Starogardzkiego. W trakcie długich obrad czas umilali gościom niezastąpieni Dj Kabi i Dj Harry, którzy corocznie zajmują się oprawą muzyczną na turniejach. W rytmie słowiańskiej muzyki KGW- uszki wraz z widzami zatańczyły wspólny taniec... i to nie jeden. Atmosfera, jak zwykle, była niesamowita, gorąca i jak to bywa na turniejach, napięta, zwłaszcza w trakcie czytania wyników. Wszystkie Koła otrzymały podziękowania oraz nagrody, ale tylko jedno stanęło na podium...
Grand Prix, XII Powiatowego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Jabłowie, zdobyło, drugi rok z rzędu, Koło Gospodyń Wiejskich z Bobowa. „Koniczynki” 2 kwietnia, w Jezierzycach (powiat słupski), będą reprezentowały Powiat Starogardzki na XIII Wojewódzkim Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich.
„Nasza radość jest ogromna... nasz trud, wysiłek, czas i nerwy zostały docenione. Wszystkim, ale to wszystkim, dziękujemy za doping i słowa uznania. Jesteśmy szczęśliwe, że wokół nas są osoby, które w nas wierzyły, wierzą i są ciałem i duszą za nami. A my, Drodzy Państwo, z całych sił, będziemy godnie i dumnie reprezentowały Nasz Piękny Powiat. DZIĘKUJEMY!”
XIII Wojewódzki Turniej Kół Gospodyń Wiejskich
Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy, mieszkańcy gminy Bobowo, cały powiat starogardzki a przede wszystkim same członkinie koła. Nadszedł dzień, w którym trzeba było, po raz kolejny, zmierzyć się z najlepszymi gospodyniami województwa pomorskiego. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie zdeterminowane i bogatsze w doświadczenia stanęły do boju 2 kwietnia, w hali widowiskowo- sportowej w Jezierzycach, w powiecie słupskim do XIII Wojewódzkiego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich. Impreza została zorganizowana przez Samorząd Województwa Pomorskiego, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Powiat słupski i gminę Słupsk.
W turnieju brały udział reprezentantki 14 powiatów:
1. KGW Świerzenko- Powiat Bytów- Gmina Parchowo,
2. KGW Rzeczpospolita Babska- Powiat Gdańsk- Gmina Pruszcz Gdański,
3. KGW Chwaszczyno- Powiat Kartuzy- Gmina Żukowo,
4. KGW Sąsiadki Aparatki Wielki Klincz- Powiat Kościerzyna- Gmina Kościerzyna,
5. KGW Renawa z Benowa- Powiat Kwidzyn- Gmina Ryjewo,
6. KGW Redkowice- Powiat Lębork- Gmina Nowa Wieś Lęborska,
7. KGW Lasowice- Powiat Malbork- Gmina Malbork,
8. KGW Jazowa- Powiat Nowy Dwór- Gmina Nowy Dwór,
9. KGW Gnieżdżewo- Powiat Puck- Gmina Puck,
10. KGW Kępice- Powiat Słupsk- Gmina Kępice,
11. KGW Bobowo- Powiat Starogard Gdański- Gmina Bobowo,
12. KGW Czernin- Powiat Sztum- Gmina Sztum,
13. KGW Lipia Góra- Powiat Tczew- Gmina Morzeszczyn,
14. KGW Kostkowo- Powiat Wejherowo- Gmina Gniewino.
Panie zaprezentowały się w 5 konkurencjach:
Produkt tradycyjny – pierogi,
Tablica – „Z tego powodu rozpiera nas duma”,
Moda – sukienka z papieru gazetowego.
Piosenka kabaretowa z inscenizacją pt. „Przez dziurkę od klucza”,
Taniec ludowy mojego regionu.
Panie wykazały się ogromną elokwencją, poczuciem humoru, zdolnościami kulinarnymi, a także tanecznymi. Wszystkie stoiska były kolorowe, pachnące, zachęcające do skosztowania specjałów przyrządzonych przez gospodynie. Panie w swoich strojach regionalnych wyglądały przepięknie... uśmiechnięte…pełne ciepła i życzliwości. Poziom na szczeblu wojewódzkim był bardzo wysoki... w końcu zebrały się najlepsze koła z powiatów... W trakcie turnieju czas umilały zespoły takie jak: Cheerleaders Maxi Energa Słupsk, Słupska grupa baletowa Arabeska, Zespół sygnalistów Technikum Leśnego w Warcinie, One Moment oraz Zespół Bierkowianki. Po wszystkich konkurencjach szanowne jury udało się na narady, a uczestniczki wraz z widzami ,przy muzyce zespołu One Moment , zatańczyły wspólny taniec. Emocje opadły i nikt już nie myślał o wynikach... ale nadszedł ten moment i jury wróciło z obrad....
Wszystkie koła otrzymały nagrody, żadna z Pań nie wyszła z hali z pustymi rękoma.
Jury nagrodziło koła w poszczególnych konkurencjach:
1.Pierogi- KGW Gnieżdżewo,
2. Tablica- KGW Czernin,
3. Moda- KGW Świerzenko,
4. Piosenka kabaretowa- KGW Sąsiadki Aparatki Wielki Klincz,
5. Taniec ludowy- KGW Chwaszczyno.
Po odczytaniu wszystkich nagrodzonych Kół, nastąpił moment wręczenia pucharu. Jury pod przewodnictwem p. Karoliny Wróbel, kierownika Działu Przedsiębiorczości Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki w Gdańsku, jednogłośnie uznało, że Grand Prix XIII Wojewódzkiego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Jezierzycach zdobywa Koło Gospodyń Wiejskich z Bobowa.
„Szczęście przeogromne, nie jesteśmy w stanie wyrazić słowami swojej radości!!! To trzeba zobaczyć, zdjęcia są prawdziwym dowodem na to, że duma nas rozpiera!!! Nie tylko nas , ale wszystkich tych, co z nami byli. Nasi kibice… pełen podziw, serce uśmiechało się na widok tak zgranej drużyny. Dziękujemy Wam bardzo za to, że byliście z nami...kibice z gminy Bobowo ale i też z Powiatu a między innymi z Bytoni. Nie odstępowali nas na krok, od początku trzymali za nas kciuki i byli przekonani, że to na nasze ręce spadnie Puchar Wojewódzki.
Zgrana drużyna + zgrani kibice= SUKCES!!!... I tak się stało, nikt już nam tego nie odbierze. Dziękujemy wszystkim tym co w nas wierzyli. Dziękujemy też p.Piotrowi Hałuszczakowi, mentorowi wszystkich kół, wszystkich pań, myślami zapewne był z nami w Jezierzycach. Dziękujemy ”
By uczcić swój sukces, panie wybrały się na dwudniowy pobyt do Ustki. W barwnych strojach, z pucharem w kieszeni i z uśmiechem na twarzy, pojechały nad morze, by uwiecznić tą chwilę na zdjęciach. Zaskoczenie tutejszych mieszkańców spacerujących po plaży było ogromne. Widok kobiet w regionalnych strojach nad morzem nie jest codziennością, więc z ciekawością przystawali i robili zdjęcia bobowiankom. Z szeroko otwartymi oczami patrzyli i słuchali, skąd panie pochodzą i co je sprowadza na tereny powiatu słupskiego.
Panie nocowały w przepięknym hotelu Resident Rene położonym nad morzem w Ustce.
„Miejsce przepiękne, hotel położony w ustronnym miejscu, dookoła cisza, przyroda i świeże powietrze, morze na wyciągnięcie ręki... Właściciele.... cudowni, ciepli, serdeczni... czułyśmy się jak w domu... Szczęście nas nie opuszczało,
po turnieju , szukając drogi do hotelu, zaczepił nas pewien pan i zadał pytanie: „Czy szukają panie drogi do hotelu?”. Gdy odpowiedziałyśmy, że tak, to usłyszałyśmy odpowiedź: „To ja was pokieruję...." I tak jadąc za panem szybko dotarłyśmy na miejsce... Okazało się, że ów jegomość to właściciel we własnej osobie. Niesamowity przypadek prawda?
Właścicielom jeszcze raz dziękujemy za gościnność, a Wam, kochani gorąco polecamy to miejsce.”
Wygrana ta była spełnieniem marzeń każdego, kto przyczynił się do tego sukcesu, nie tylko mieszkańców gminy Bobowo, ale również całego Kociewia. Po siedmiu latach, nieustającej rywalizacji, Kaszuby zostały pokonane. Kociewianki pokazały, że są silne, zdeterminowane, pewne siebie, że wspólna praca daje efekty, a kultywowanie tradycji regionalnej jest czymś, co powinno być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Panie starają się zarażać swoją pasją do kultury kociewskiej, zarówno tych najmłodszych, jak i tych starszych, zarażać po to, by tradycja ta nie zginęła i była częścią życia każdego Kociewiaka.
Ten rok był wyjątkowy dla bobowianek, bowiem to w tym roku Koła Gospodyń Wiejskich w Polsce obchodzą swoje 150–lecie a członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie 70-lecie istnienia koła. W związku z obchodami 150-lecia powstania Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce, 30 kwietnia odbyła się ceremonia jubileuszu połączona z uroczystością odsłonięcia odnowionego obelisku poświęconego pomordowanym w latach 1939 - 1945 w Bobowie rolnikom. Po odsłonięciu obelisku, przez członków rodziny pomordowanych rolników oraz złożeniu wiązanek, na sali sportowej w Bobowie odbyła się uroczysta akademia, na której zostały wręczone odznaczenia - Order Serca - Matkom Wsi. Przypomnę, że odznaczenie to jest symbolem uznania za matczyny trud włożony w wychowanie młodego pokolenia Polaków – Patriotów, za kształtowanie w rodzinnym domu i środowisku humanistycznych postaw moralnych. To także uznanie za niestrudzoną pracę w przeobrażaniu życia wsi i rodziny wiejskiej w nowoczesną, postępową, zamożną, korzystającą ze zdobyczy współczesnej cywilizacji. Medal jest nadawany także za autentyczne zaangażowanie w upowszechnianie cnót obywatelskich, za aktywność społeczno-zawodową w środowisku wiejskim i umiłowanie rodziny. Z Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie order ten otrzymały trzy osoby: Przewodnicząca Koła –p. Maria Karczyńska oraz członkinie Koła p. Maria Suwalska oraz p. Helena Szulc. W trakcie uroczystości Wójt gminy Bobowo, Sylwester Patrzykąt, wręczył podziękowania za zaangażowanie w działalność społeczną przewodniczącym kół z Grabowa, Jabłówka i Wysokiej a członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich z Bobowa wręczył imienne podziękowania za udział w XIII Wojewódzkim Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Jezierzycach oraz za promowanie oraz rozpowszechnianie tradycji i kultury kociewskiej. Po części oficjalnej przedstawiona została prezentacja multimedialna p. Piotra Hałuszczaka pt. „150 lat Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce"- przedstawiająca historię powstania Kół Gospodyń Wiejskich oraz Kółek Rolniczych, a po niej prezentacja multimedialna członkiń koła „To już a może dopiero 70 lat” – przedstawiająca działalność Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie. Prezentacja została przygotowana przez p. Katarzynę Wieczonkowską a omówiona została przez p. Marię Karczyńską.
„Gościom zaproszonym bardzo dziękujemy za przybycie, za miłe i ciepłe słowa, za gratulacje, prezenty....KGW Sucumin, Rokocin, Brzeźno Wielkie, Lipinki Szlacheckie, Bytonia, Jabłowo.....i wiele, wiele innych Kół...dziękujemy !!! Za nowe znajomości również, a zwłaszcza z: p. Bożeną Langowską, która zasiadała w jury w Powiatowym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Jabłowie 12 marca, za jej słowa uznania i gratulacje.... p. Krystyną Gierszewską Przewodniczącą Wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich, której książki kulinarne o jeściu na Kociewiu leżą na naszych półkach...ciepła, sympatyczna kobieta. Dziękujemy!
18 czerwca zaś, na Wojewódzkich Obchodach 150 - lecia Kół Gospodyń Wiejskich w Pelplinie, członkinie Koła p. Emilia Soliwocka i p. Barbara Muszyńska, również zostały uhonorowane odznaczeniem Order Serca – Matkom Wsi.
Ostatnim, bardzo ważnym wydarzeniem dla członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie, był wyjazd do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, w którym odbyła się uroczystość 150 - lecia Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce. Członkinie w składzie: Maria Karczyńska, Marzena Rajska, Agnieszka Pawlak - Niedbała, Mariola Suwalska, Maria Suwalska, Barbara Muszyńska, Małgorzata Regosz, Jadwiga Patrzykąt,. Katarzyna Wieczonkowska wraz z Wójtem gminy Bobowo - Sylwesterem Patrzykątem, reprezentowały województwo pomorskie. Panie przyjechały z całej Polski, w pięknych, kolorowych strojach regionalnych, z wiankami kwiecistymi na głowach, z uśmiechem na twarzy, z podarunkami dla Pary Prezydenckiej. Przed Pałacem Prezydenckim, czekając na wejście, przechodnie szybko zauważyli członkinie Koła i jak prawdziwi paparazzi, zaczęli robić zdjęcia, zarówno samym paniom jak i wspólnie z nimi. Punktualnie o godz. 12 odbyło się uroczyste otwarcie przez Pierwszą Damę. Małżonka prezydenta p. Agata Kornhauser - Duda gratulowała przedstawicielkom kół aktywności społecznej dziękując za dbałość w kultywowaniu tradycji i kultury. Podkreślała, że dzięki aktywności kobiet polska tradycja przestała kojarzyć się z czymś zaściankowym i jest prawdziwym powodem do dumy. Przypomniała również, że dziś motywy ludowe zdobią nowoczesne stroje, biżuterię, porcelanę czy wyroby skórzane i robią furorę na całym świecie.
Pani Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że rola kobiet na polskiej wsi jest nie do przecenienia. Podczas gdy mężczyźni ginęli na wojnach, w powstaniach, to właśnie na kobietach spoczywał obowiązek utrzymania domu, wychowywania dzieci, ale także obowiązek przekazywania wiedzy o tym, co to jest Polska.
Prezes Krajowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich p. Bernadetta Niemczyk podkreślała, że to nie tylko najstarsza, lecz także największa wiejska organizacja kobiet w Polsce oraz Europie. Koła liczą obecnie ponad 700 tysięcy członkiń i mają 3 tysiące zespołów folklorystycznych. Pani Bernadetta Niemczyk zwracała też uwagę, że obecne koła doskonale łączą nowoczesność z tradycją, organizując seminaria i szkolenia komputerowe na temat pozyskiwania pracy i założenia małej przedsiębiorczości. Przedstawicielki Kół i Stowarzyszeń kobiecych wzięły udział w debacie na temat " Rola Kół Gospodyń Wiejskich w XXI wieku". W debacie uczestniczyła min. wyżej wymieniona p. Bernadetta Niemczyk oraz p. Alina Jeleń- Prezes Stowarzyszenia Kobiety Kwiaty Kociewia z Koteż. Po całej uroczystości, wszyscy goście, zostali zaproszeni na wspólny obiad do Ogrodu Prezydenckiego. Członkinie koła, te piękne chwile, z nowo poznanymi paniami, uwieczniły na zdjęciach, na których zaprezentowały się również z Pierwszą Damą, której wręczono zdjęcie pamiątkowe koła wraz z dedykacją. Jej uśmiech i słowa podziękowania na zawsze pozostaną w pamięci pań.
"W pierwszym momencie jak zadzwonił do nas Prezes Wojewódzkiego Związku Kółek, Rolników i Organizacji Rolniczych w Gdańsku p. Piotr Hałuszczak i powiedział, że ma dla nas niespodziankę, a mianowicie zaproszenie do Warszawy, nie uwierzyłyśmy. Odwiedzamy różne miejsca, ale tam nas jeszcze nie było.
Jednak była to prawda...
W czwartek, 12 maja, p. Piotr wręczył nam osobiście zaproszenia imienne do Pałacu Prezydenckiego.
Panie Piotrze, dziękujemy za to, że to my mogłyśmy reprezentować Kociewie, ogromny zaszczyt nam się trafił... Taka nagroda, za naszą pracę, nie śniła nam się w najskrytszych snach, to się już nie powtórzy, ale zapisze się w kronikach, artykułach, zdjęciach... a co najważniejsze w naszej pamięciach.
Z całego serca dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do naszego wyjazdu !!!
Bobowianki Kociewianki górą!!!”.
Historia oraz działalność Koła Gospodyń Wiejskich z Bobowa jest długa i obszerna. Były to lata intensywnej pracy, ale też okres, w którym panie mogły odpocząć i zająć się swoimi obowiązkami. Zawsze jednak koło toczyło się w jednym i tym samym kierunku - do przodu, raz z górki a raz pod górkę. Jako grupa tworzą jeden zwarty mechanizm, na który można zawsze polegać, który działa nie zważając na przeszkody. Aktywnie biorą udział w życiu gminy, szkoły, straży i parafii, organizując imprezy okolicznościowe, zarówno te cykliczne jak i nowatorskie. Grand Prix XIII Wojewódzkiego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Jezierzycach, było największym prezentem dla całego koła. Coś, co wydawało się nieosiągalne, dzięki ciężkiej pracy i poświęconemu czasowi, stało się realne. To tutaj, na ziemiach gminy Bobowo, 149 lat temu w 1867r. , powstało drugie Towarzystwo Gospodyń, które dzisiaj nazywa się Koło Gospodyń Wiejskich Bobowo. I tak przez wszystkie te lata członkinie oła wspólnie wyznają zasady: wzajemna pomoc, samoorganizacja, integracja społeczeństwa, praca pozytywistyczna, dbałość i walka o człowieka.
Nie sposób opisać wszystkich działaczek organizacji, ich zaangażowania i ciężkiej pracy, ich poświęcenia i twórczego wysiłku. Ta książka to próba oddania hołdu setkom ludzi zaangażowanych w sprawy wsi przez półtora wieku istnienia Kółek Rolniczych oraz Kół Gospodyń Wiejskich.
„Uśmiechem, energią oraz pozytywnym nastawieniem integrujemy się z naszym społeczeństwem, czerpiąc z tego wyłącznie przyjemność.
Jesteśmy żywą reklamą dla swojej gminy -
GMINY BOBOWO!”
Maria K. z Kółko Rolnicze - KGW w Bobowie "Koniczynki"