O nas
Koło Gospodyń Wiejskich w Karniowicach - historia
Karniowickie Koło Gospodyń Wiejskich powstało, jak wiele mu podobnych, na fali powojennego organizowania życia wsi przez nowe władze, chociaż wzmianki organizowania się kobiet w grupę są z roku 1937.
Należy podkreślić, że Karniowice nie są typową wsią rolniczą, bowiem dawniej większość mieszkańców pracowała w zakładach przemysłowych skupiających się w Trzebini oddalonej od naszej miejscowości 5 km, a praca na roli była dodatkowym źródłem utrzymania.
Niemniej jednak jednym z zadań Władzy, było nauczenie zasad dobrego żywienia, prowadzenia gospodarstwa rolnego, podwyższenia higieny, rozpowszechniania tak zwanego postępu. Tę rolę miało spełniać Koło Gospodyń Wiejskich. We wsi musiało być Koło, gdyż tylko Koło dawało kobietom możliwość zakupu kurcząt, gęsi do odchowu oraz zdobycia innych deficytowych dóbr. Dla kobiet były organizowane liczne kursy gotowania, pieczenia, szycia, pokazy żywieniowe połączone z wykładami. Był ciągły pęd, aby kobiety wiejskie rozwijać i edukować. Pierwszą przewodniczącą Koła była pani Maria Papiernik. W momencie zlikwidowania Służby Rolnej opiekę nad Kołami przejęły Kółka Rolnicze i Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Gospodynie otrzymały wsparcie od koordynatora tego ośrodka.
W tym czasie zmieniła się przewodnicząca Koła, którą została Maria Barańska - u niej zgromadzono sprzęt rolniczy ułatwiający pracę w gospodarstwie taki jak: siewniki ręczne do jarzyn, maszynki do krązania kapusty itp. Kółko Rolnicze swoim sprzętem pomagało w obrobieniu pola, oraz zdobyciu kwalifikowanego materiału siewnego, nawozu lub sadzeniaków.
Później przewodnictwo w Kole przejęła Maria Głuch, kobieta prężna, aktywna z determinacją dążąca do celu. To dzięki niej wybudowano dom kultury, który stał się siedzibą życia kulturalnego. Przy Kole działała wypożyczalnia zastawy stołowej, z której korzystali mieszkańcy organizując wesela, zabawy lub opiekę letnią dla dzieci tzw. dziecińce. Dzięki dofinansowaniu z Kółek Rolniczych gospodynie wyjeżdżały na różne imprezy związane z rolnictwem oraz wycieczki.
Wraz z przyjściem przewrotu w 1989 roku Kółka Rolnicze zaczęły umierać śmiercią naturalną, a i Koło Gospodyń Wiejskich popadło w letarg. Marię Głuch zastąpiła Danuta Bartosik. Koło działało ale niewiele się działo, członkinie się wykruszały, nowych nie przybywało. Nadeszły inne czasy, pojawiła się moda na "Zachód", bycie w Kole stało się śmieszne, było kojarzone z absurdem czasów PRL –u.
We wsi również niewiele się działo, ludzie tracili prace zamykali się w domach. Dom Kultury wymagał remontu, a wieś nowego sołtysa. Taki marazm trwał aż do roku 2003 gdzie grupa ludzi zmobilizowała mieszkańców wsi i wybrała nowe władze, a nowy sołtys Franciszek Brzózka wraz z Radą Sołecką dostrzegł siłę w kobietach. Zwołali zebranie pań, na którym została wybrana nowa przewodnicząca Barbara Paszcza.
Barbara Maria P. z KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W KARNIOWICACH