O nas
Historia naszego koła
Całkiem niedawno, w archiwum, znalazłyśmy protokoły i zapiski z założenia koła, najwcześniejszą datą jaka tam widnieje, jest 18 stycznia 1978 roku. Jednak po niedługim czasie, nie wiedzieć czemu, koło zaprzestało swojej działalności. Reaktywacja nastąpiła w roku 1994 pod przewodnictwem P. Czesławy Czumy, a w następnej kolejności, stanowisko to sprawowała P. Leokadia Krupińska. W tym czasie, jak dla większości Kół Gospodyń Wiejskich w całym kraju, głownym celem działalności było organizwowanie wiejskich uroczystości, oraz dodatkowo różnego rodzaju kursów dla kobiet, między innymi pieczenia, kroju i szycia, gotowania. Dodatkowo nasze Panie organizowały szereg zabaw oraz imprez dla mieszkańców wsi i okolic, by pozyskać fundusze na swoją działaność. W ten sposób wzbogaciły zaplecze kuchenne w zastawy i nakrycia stołowe, które ratowały nie jedno wesele i rodzinne przyjęcia.
W roku 2012 nastąpiła zmiana i przewodniczącą została Pani Małgorzata Kwiecińska. Wraz z tą zmianą, można powiedzieć, że nasze koło z tradycyjnego, stało się też nowoczesne. Pierwszym celem stała, się integracja mieszkańców i stwarzanie wielu okazji do wspólnych spotkań, wyjazdów i nauki. Pod hasłem " Cudze chwalicie , swego nie znacie ", koło wyrusza na zwiedzanie bliższych i dalszych okolic, miejsc kultu religijnego, historycznych pamiątek, czy placówek kulturalnych. Sąsiedztwo Krakowa, Wieliczki, Bochni, daje nam wiele takich możliwości. Problem nie jest gdzie jechać, tylko kiedy, a chętnych nigdy nie brakuje.
Skoro za rok założenia koła, przyjęliśmy rok jego reaktywacji, zatem w 2014 obchodziliśmy 20 lecie swego istnienia. Huczna impreza odbyła się w nowo wyremontowanym Podłęzkim Domu Kultury Inspiro, w którym się spotykamy i z którym na co dzień współpracujemy. Dzięki kierownictwu możemy bezpłatnie brać udział w warsztatach komputerowych, śpiewu, szycia patchworków, czy też kulinarnych, pod okiem mistrzów z całego świata. Obecnie działalność nasza nie ogranicza się tylko do samego koła i jego członkiń. Współpracujemy z miejscowym Przedszkolem i Szkołą organizując dla dzieci zajęcia plastyczne i swoiste lekcje z tradycji. Organizujemy też wspólne kiermasze świąteczne. Wychodzimy też poza teren naszej wsi, biorąc udział w różnego rodzaju targach rękodzielniczych, konkursach kapel ludowych, czy kulinarnych. Tam nadarzają się okazje do zawierania znajomości, które owocują w częste spotkania i wymianę doświadczeń.
Tyle w skrócie o nas i naszej działalności. W niedługim czasie postaramy się nieco więcej i bardziej szczegółowo pokazać w Naszej Kronice.
Na zdjęciach biesiada z obchodów 20 lecia, gdzie gościnnie wystąpił zaprzyjaźniony zespół " Zalasowianie "
Bożena W. z Koło Gospodyń Wiejskich w Podłężu