O nas
Historia Koła Gospodyń Wiejskich w Wólce Orłowskiej
Koło Gospodyń Wiejskich w Wólce Orłowskiej powstało w 1955 roku. Swoją działalność prowadzi więc już od 60 lat. Były oczywiście przerwy, lata mniej obfitujące w wydarzenia, zmieniały się członkinie koła.
W obecnym składzie działamy od 2012 roku. Spotykamy się 3 razy w tygodniu:we wtorki mamy zajęcia z rękodzieła, w czwartki są tańce i aerobik, a w piątki gotujemy lub pieczemy.
Każdego roku kultywujemy tradycje ludowe i przygotowujemy wieniec dożynkowy. Nasza inwencja twórcza i wkład pracy w uwicie wieńca jest zauważana i doceniana, zajmujemy czołowe miejsca w konkursach gminnych i powiatowych.
Poza tym bierzemy udział w licznych konkursach kulinarnych i plastycznych na terenie gminy, powiatu i województwa. Nasze danie sztandarowe - pierogi z pieczarkami i orzechami, znane są w regionie i również nagradzane, a pączki przygotowane przez jedną z koleżanek wpisały się na stałe na czołowe miejsca na Festiwalu Pączka i Faworka w Siennicy Nadolnej.
Miałyśmy też okazję gotować dla pana Karola Okrasy, a nasza potrawa regionalna, "Pierogi na dwa rogi" zajęła III miejsce w konkursie na Potrawę Regionalną. Potrawy próbowało i oceniało jury w składzie:Karol Okrasa, Hanna Szymanderska i Agnieszka Perepeczko.
Jak sprytne są kobiety z naszego koła świadczy II miejsce w konkursie "Lepienia pierogów na czas. Nasza dwuosobowa drużyna w ciągu 30 minut przygotowała ciasto na pierogi, farsz i ulepiła 120 pierogów.
Na zajęciach rękodzieła tworzymy różne ozdoby i inne prace z papierowej wikliny, kartki okolicznościowe metodą quillingową, wykorzystujemy technikę decoupage. W okolicach świąt przygotowujemy palmy, pisanki, stroiki i ozdoby choinkowe.
Również naszym dziełem są piękne i delikatne pająki bożonarodzeniowe, wykonane ze słomy i bibuły.
Co roku wspólnie z ze strażakami z OSP w Wólce Orłowskiej i Samorządowym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Izbicy organizujemy w naszej miejscowości "Festiwal Smaków nad Wolicą". Jest to festyn rodzinny dla wszystkich mieszkańców Wólki i okolicznych wiosek, na którym można obejrzeć występy taneczne naszych dzieci, posłuchać muzyki, obejrzeć prace wykonane przez panie z KGW na zajęciach z rękodzieła. To dla ducha, a dla ciała częstujemy uczestników festynu pierogami, które same przygotowałyśmy. Z różnymi farszami i różną skórką ( np. zieloną), cieszą się ogromnym powodzeniem. Na ostatni festyn zrobiłyśmy około 1000 pierogów i nie został w kuchni ani jeden.
W przyszłości chciałybyśmy założyć u nas jakiś nieduży zespół śpiewaczy. Chęci do śpiewu nam nie brak, a po lekcjach z instruktorem muzyki mogłybyśmy wystąpić na naszym kolejnym festynie.
Dzięki wsparciu ze strony władz gminy Izbica i naszej opiekunki, pani Małgorzaty Jakimiak, dyrektora Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Izbicy, możemy aktywnie spędzać czas i rozwijać nasze pasje i zamiłowania. Mamy wiele nowych pomysłów i planów na dalszą działalność, a od początku przyświeca nam motto "Znajdź pasję, odnajdziesz samego siebie", czego serdecznie życzymy wszystkim paniom z Kół Gospodyń Wiejskich.
Elżbieta N. z Koło Gospodyń Wiejskich w Wólce Orłowskiej
Halina D. z Koło Gospodyń wiejskich Wyszmontów
Wspaniała działalność i wspaniałe osiągnięcia tylko pogratulować. Śpiewać zaczynajcie bez instruktora, ludowe melodie są piękne. Wszystkiego najlepszego z okazji zbliżających się Świąt i Nowego Roku, dalszych sukcesów. Halina Dragan z KGW Wyszmontów.
28 gru 2015, 19:17:08
Gall Anonim
Pierogi w Wólce Orłowskiej to po prostu mistrzostwo świata! Pozdrawiam serdecznie
28 gru 2015, 19:16:58
Elżbieta N. z Koło Gospodyń Wiejskich w Wólce Orłowskiej
Dziękujemy bardzo za miłe słowa. Pozdrawiamy, a w Nowym 2016 Roku zyczymy wszystkiego najlepszego!!!
28 gru 2015, 19:14:20
Maria A. z Koło Gospodyń Wiejskich Ciuślice
ŻYCZYMY ZDROWIA,SZCZĘŚCIA I SAMYCH SUKCESÓW,,,,
2 sty 2016, 13:39:28