O nas
HISTORIA KGW W WYSZMONTOWIE
Koło Gospodyń Wiejskich w Wyszmontowie istnieje od 1965 roku. Zostało założone przez ówczesne nauczycielki Panie Janinę Rak i Janinę Maziarz. Pani Janina Rak została pierwsza przewodniczącą Koła o czym świadczą zachowane z tamtych lat dokumenty a niektóre z pań nawet ten fakt pamietają. Do dzis zachowały się listy obecności na zebraniach koła,rachunki, legitymacje.
KGW w tamtych latach było jedyną organizacją inicjujaca wydarzenia kulturalne i społeczne dla mieskańców naszej wsi.Koło nie posiadało osobowości prawnej, podobnie jak wiele innych podlegało pod Spółdzielnie Kółek Rolniczych w Wyszmontowie, które służyło wsparciem merytorycznym i finansowym. Nasz SKR przetrwał do dnia dzisiejszego.
KGW było dofinansowywane przez Bank Spółdzielczy w Ożarowie i Okręgową Spółdzielnie Mleczarską w Bidzinach i ta współpraca przetrwała do dziś, bo nadal możemy liczyć na wsparcie tych instytucji związanych ze środowiskiem wiejskim.
To właśnie Bank i OSM ufundowały pierwsze nasze stroje ludowe.
Do KGW należało 36 członkiń, które aktywnie uczestniczyły w życiu wsi.
Organizowały kursy szycia, haftu, pieczenia i gotowania, zabawy wiejskie oraz brały czynny udział w przeglądach pieśni ludowych. Panie prowadziły dystrybucję drobiu i pasz wśród rolników oraz założyły wypożyczalnię naczyń. Działalność koła skupiała się wokół remizy OSP, która do dziś pełni rolę świetlicy wiejskiej.
Dziś po tylu latach wyrażamy wielki szacunek dla Pań, które w tamtych trudnych czasach stworzyły taką organizację.
Starsze koleżanki wraz z upływem lat odchodziły z organizacji, zmieniały sie przewodniczące i całe zarządy. Przewodniczyły panie : Jasia, Emilka, Bogusia, Stasia, Irenka, Krysia.
Z biegiem czasu Koło traciło nieco swój impet, ludzie mieli inne zainteresowania, w pewnym momencie działalność Koła została zawieszona.
Ale w 2008 roku obecna radna Rady Miejskiej Halina Dragan zmobilizowała kilka członkiń Koła do wznowienia działalności i od tego momentu znowu zaczęła się prężna działalność. Jeszcze większym przełomem w działalności Koła był rok 2012 kiedy to postanowiono wybrać nowy Zarząd i przyjąć nowy Regulamin.Do Koła przystąpiło kilknaście młodszych koleżanek i dziś Koło liczy 26 osób. Przewodniczącą została wybrana Jolanta Adamska. Członkinie koła kochają tradycję, chcą kultywowac obyczaje, integrować mieszkańców wsi, są bardzo aktywne , pełne pomysłów i innowacji.
Organizowane są okolicznościowe uroczystości: Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Dziecka, zabawy choinkowe, andrzejkowe, spotkanie opłatkowe.
Przy KGW nadal istnieje zespół śpiewaczy "Wyszmontowianki"składający się dziś z 10 osób ale naszym zamiarem jest odmłodzenie zespołu i już próbują z nami śpiewać młodsze osoby, dla których zakupiliśmy nowe stroje.
Zespół ma bardzo szeroki repertuar. Poprzez śpiewanie chcemy przybliżyc słuchaczom tradycje i piękno naszego regionu i uroki ziemi świetokrzyskiej.
Na swoim koncie Zespół ma duże osągnięcia. Już w przeszłości uzyskał wiele dyplomów i nadal zdobywa nowe dyplomy i wyróżnienia na różnego rodzaju przeglądach, np. Przegląd Piosenki Ludowej w Maruszowie,Piknik Kulinarny w Bidzinach,Festiwal Kolęd i Pastorałek w Opatowie, Zjazd KGW i innych organizacji wiejskich w Licheniu. Braliśmy udział w "Warsztatach Etnograficznych" w Opatowie, połączonych z motywem ludowym, gdzie nasze członkinie prezentowały włąsnoręcznie wykonane prace podczas spotkań w remizie: wyszywane obrusy, prace szydełkowe, ozdoby świąteczne, stroiki itp. Zespół zawsze jest nagradzany dyplomem, książką i drobnymi upominkami.
Ponadto od lat bierzemy czynny udział w kościelnych i gminnych uroczystościach dożynkowych z własnoręcznie plecionym wieńcem dożynkowym.
Koło Gospodyń Wiejskich uznawane przez niektórych za przeżytek pełni jednak bardzo ważną role w społeczeństwie. Idziemy z duchem czasu, dlatego mamy założoną stronę internetową, która ma bardzo imponująca oglądalność.(kgwwyszmontow.blox.pl, KGW Wyszmontów FAJNE BABKI).
Nasza działalnośc jest inspiracją dla aktywnych kobiet w innych miejscowościach naszej gminy. Wiele naszy działań możliwe jest dzięki bardzo dobrej współpracy z władzami gminy, OSP oraz radą sołecką.
Na zakończenie chciałabym przywołać pamięć naszych koleżanek, od których uczyłyśmy się, które były założycielkami i współtórczyniam Koła lecz niestety odeszły na zawsze, były to :
Stasia Rzepecka,Emilka Soja,Krysia Bąk,Zosia Korczak,Basia Wójcik,Jasia Kwiecień,Zosia Rzepka,Jadzia Krawczyk,Marysia Wąsik,Henia Kaczmarska.
Halina Dragan, członek KGW
Halina D. z Koło Gospodyń wiejskich Wyszmontów